NAGRODY ZA DOKONANIA

 

PROGRAM - SALA SEMINARYJNA

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

                               

 

15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,
Żeglarzy i Alpinistów
KOLOSY 2012

Gdynia, 8-10 marca 2013


wstęp wolny

MAŁY FOTOPLASTYKON

Sala Seminaryjna

 

 

Piątek, 8 marca 2013

 

13.45–13.55

Windgällen 2012 – szwajcarski rekonesans

Rafał Sieradzki

 

Film z wyprawy Speleoklubu Warszawskiego do Szwajcarii. Grotołazi sprawdzali potencjał masywu od kilku lat eksplorowanego przez speleologów z Alzacji. Działali przede wszystkim w jaskiniach Hollandais oraz Linottes, ale udało im się też odkryć nowe otwory. Kierownikiem polskiej grupy był Tomasz Fiedorowicz.

 

14.00–14.30

3PeaksTrek

Radosława Bardes, Izabela Iwaniak, Aneta Wojciechowska

 

Historia siedmiu osób, które postanowiły dokonać czegoś wyjątkowego. Za cel postawiły sobie zdobycie trzech himalajskich szczytów w trzy tygodnie – Pokhalde (5806 m), Island Peak (6189 m) i Lobuche East (6119 m) – oraz zainicjowanie społecznej akcji pomocy szkole podstawowej w Lukli.

 

14.35–15.05

Rok z Kiwi

Magdalena Bielicka, Arek Braniewski

 

Jeśli komuś wydaje się, że Nowa Zelandia jest nudna, koniecznie powinien posłuchać tej opowieści. Arek i Magda przez rok pracowali i podróżowali po Wyspie Północnej i Południowej i ciężko znaleźć coś, czego nie robili. Od strzyżenia owiec przez arcymalownicze trekkingi po udział w świątecznym nabożeństwie z jodłującym kotem.

 

15.10–15.40

W krainie Celtów i templariuszy

Ewa Kubasiewicz-Houée

 

Autorka książki „Bretania tajemnicza”, zafascynowana historią i dziedzictwem kulturowym tej niezwykłej krainy, mieszka w niej już od 26 lat. Jej opowieść o mitach i legendach regionu, z którym związany był m.in. Joseph Conrad, będzie ilustrowana pięknymi zdjęciami Michała Kielasa.

 

15.45–16.15

Islandia na wolno

Paweł Garski

 

Sześć tygodni z rowerem, za to bez planu do wykonania i bez celów do osiągnięcia. Paweł Garski chciał być niezależny od cywilizacji i innych ludzi, zdany tylko na przyrodę oraz na siebie. No i ciągnęło go w islandzki interior. Co wyszło z tej wyprawy, podczas której pierwszy raz jechał z sakwami?

 

16.15–16.35 PRZERWA

 

16.35–17.05

Birmańczyk potrafi

Natalia Ochmańska-Gruba i Krzysztof Gruba

 

Ludziom z Zachodu trudno jest zrozumieć Birmę, ale Polacy, mający doświadczenie życia za „żelazną kurtyną”, szybko doceniają odwagę oraz imponujące zdolności adaptacyjne Birmańczyków. Natalia i Krzysztof w podróży poślubnej po tym kraju zobaczyli m.in. jak robi się szykowną kreację z dwuczęściowej piżamy i dojeżdża do kafejki internetowej na bawole.

 

17.10–17.45

Tajski kaganek oświaty

Dorota Brzezińska

 

Dorota Brzezińska przez pięć tygodni uczyła angielskiego jako wolontariuszka w wiejskiej szkole w Tajlandii. Wprowadziła się do tajskiej chaty, została zaproszona na wesele i razem z Tajami spędziła Boże Narodzenie i Nowy Rok. Niesamowite doświadczenie dydaktyczne i międzykulturowe.

 

17.50–18.20

Pracowita podróż

Martyna Nowicka

 

Praca w małych, lokalnych firmach jako sposób na wniknięcie „pod podszewkę” i podróż w głąb społeczeństw, by zrozumieć, jak naprawdę żyje się w krajach, gdzie sposób myślenia oraz systemy wartości są zupełnie inne niż w Polsce? Brzmi świetnie. Martyna opowie o swoich doświadczeniach z Jaipur (Indie) i z Kioto (Japonia).

 

18.25–18.55

Północne kurioza

Maciej Zborowski (Stena Line)

 

Fiordy, Nordkapp, łosie, Abba. To już znamy. Lecz Skandynawia to o wiele więcej: najbardziej prymitywny hotel na świecie, muzeum kanibalizmu, cmentarzysko starych samochodów, największy drewniany niedźwiedź na Ziemi, pomnik UFO, centrum buddyzmu pośrodku tundry, muzeum wieszaków czy ogród z betonowymi rzeźbami filmowych postaci. Zaskoczeń nie brakuje.

 

19.00–19.30

Zew Północy – jachtem dookoła Skandynawii

Michał Dylon, Anna Janik, Marta Sziłajtis-Obiegło

 

Wyróżniona trzy lata temu na Kolosach za samotny rejs dookoła świata, Marta Sziłajtis-Obiegło tym razem zatoczyła pętlę wokół Skandynawii. Dokonała tego w jednym sezonie, bez składania masztu, korzystając z wód śródlądowych Rosji. W rejsie towarzyszyła jej rodzina i przyjaciele.

 

19.30–19.50 PRZERWA

 

19.50–20.20

„Riders on the Storm”

Waldemar „Waldasso” Furmaniak

 

Osobisty film o Arturze Kozłowskim, tragicznie zmarłym we wrześniu 2011 roku znakomitym nurku jaskiniowym, zrealizowany przez jego przyjaciela. Kozłowski, laureat Kolosa 2010 za eksplorację podziemnego przepływu rzeki Coole na Nizinie Gort w Irlandii, jak mało kto potrafił dzielić się swoją pasją i emocjami – bezpretensjonalnie, autentycznie, z miłością.

 

20.25–20.55

Madagaskar bez lemurów

Joanna Maziarz

 

Jak to możliwe, że przez trzy tygodnie spędzone na opiewanej przez Fiedlera wyspie Joanna nie widziała żadnego lemura ani baobabu, za to towarzyszem jej antropologicznej podróży, obok kilkunastu badaczy z Włoch, Bułgarii, Kolumbii i Madagaskaru, była żywa kura? Wyjaśni to w swojej prezentacji, opowie też, czym jest rytuał Famadihana.

 

21.00–21.30

Trzy kobiety na Newtontoppen

Agnieszka Siejka

 

17 dni wędrówki, po 60 kg ekwipunku na osobę, 150 km do przejścia. Każdego dnia te same czynności: pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, z mozołem zdobywany każdy kilometr. Życie Agnieszki Siejki, Katarzyny Siekierzyńskiej i Ewy Grewling skurczyło się do fizjologii, ale pokonały zaplanowaną trasę, siebie, swoje wątpliwości i słabości. No i stanęły na szczycie – najwyższym na Spitsbergenie.

 

21.35–22.05

Wróg u bram

Paweł Graczyk

 

Podróżnicza relacja młodego medyka, który starał się pomagać i rozumieć w samym sercu Bliskiego Wschodu. Dotarł do Jordanii autostopem, a następnie przez miesiąc praktykował w szpitalu tuż przy granicy z ogarniętą konfliktem Syrią. Widział dużo, ale zamiast odpowiedzi przywiózł ze sobą jeszcze więcej pytań.

 

22.10–22.40

Republika mnichów

Piotr Mojżyszek

 

Republika Mnichów Athos to autonomiczna część Grecji, w której od ponad tysiąca lat mieszkają wyłącznie prawosławni mnisi z całego świata. Mężczyźni, bo z przedstawicielek rodzaju żeńskiego wstęp mają tam jedynie kotki (podobno łapią myszy lepiej niż koty). By się tam dostać, trzeba otrzymać specjalne pozwolenie. Piotr Mojżyszek był już na Athos dwukrotnie.

 

 

Sobota, 9 marca 2013

 

10.00–10.30

Bernard i mama w pogoni za małpami

Hanna Bauta

 

Podróż matki i syna przez pół świata tylko we dwoje. Mnóstwo odwagi, pogody ducha oraz cierpliwości. No i przygody! Chiny, Malezja, Singapur, Indonezja, RPA, Mozambik, Suazi, Wielka Brytania – z plecakiem dającym się zamienić na walizkę na kółkach i wielką indonezyjską maską.

 

10.35–11.05

BUSiMY, czyli taki trip życia

Piotr Soboń

 

Szalona wyprawa lubelskich studentów z północy na południe Europy samodzielnie wyremontowanym żółtym busem. Wielka przygoda, ale najpierw ogromna determinacja – by zdobyć pieniądze na paliwo, wystartowali w „Familiadzie”. Wygrali. Jest więc szansa, że nie tylko opowiedzą o drodze, lecz przytoczą też któryś ze słynnych sucharów mistrza gatunku, Karola Strasburgera.

 

11.10–11.40

Pięćdziesiąt dni na Azorach

Małgorzata Hewelt

 

Co prawda odwiedziła „tylko” siedem z dziewięciu wysp Archipelagu Azorskiego (planowała wszystkie, ale przeszkodził jej huragan), to i tak udało jej się (i to dwukrotnie) zdobyć najwyższy szczyt Portugalii, nocować pod namiotem na szczycie wulkanu oraz zobaczyć z bliska wieloryby i delfiny.

 

11.45–12.15

Coraz wyższe Dolomity

Marta Sokołowska

 

Marta Sokołowska wspina się od czterech lat i szczególnie upodobała sobie Dolomity. Z roku na rok pokonuje tam większe ściany i robi trudniejsze drogi. Wspinała się również w Alpach Francuskich, Szwajcarskich oraz w Austrii, a także w Tatrach (nowa droga zimą na Pośredniej Soliskowej Kopie).

 

12.20–12.50

Dziesięć razy „naj”

Ilona Czerwińska, Artur Milewski

 

Para podróżników z Gdyni rozpoczęła realizację swojego planu pokonania dziesięciu najciekawszych tras i szlaków świata od wyprawy na Antypody. 24-letnim nissanem objechali Australię, „zaliczając” Great Ocean Road i Stuart Highway, w Nowej Zelandii przemierzyli zaś mało uczęszczane, ośnieżone odcinki wysokogórskie.

 

12.55–13.25

Me, myself & Alaska

Kamila Kielar

 

Samotna wyprawa rowerem przez Alaskę, by odkryć, jak naprawdę żyje się za Ostatnią Granicą, kim są ludzie, którzy decydują się na mieszkanie bez wygód, oraz ile prawdy jest w krążących o Alasce legendach. Bezkompromisowa północ, zaskakujący autostop, no i rzecz jasna niedźwiedzie. Dużo niedźwiedzi. W sumie 4 tys. km „w poprzek” stanu.

 

13.30–14.00

W stronę marzeń, aż do spełnienia

Mariusz Demianicz, Wojciech Klimczak, Tomasz Pudło

 

Trzech kolegów ze studiów, szesnaście miesięcy w podróży, dwadzieścia dwa odwiedzone kraje. Absolwenci turystyki i rekreacji wrocławskiej AWF ruszyli w nieznane (albo raczej znane, ale tylko w teorii) w październiku 2010 roku. Lądem (głównie autostopem), morzem i powietrzem przemierzyli świat dookoła. Z finałem na sambodromie w Rio.

 

14.00–14.20 Przerwa

 

14.20–14.50

Biełomorkanał, czyli Rosja z bliska

Maciej Sodkiewicz

 

Wewnętrzne wody Rosji długo były zamknięte dla obcych bander i są prawie nieznane polskim żeglarzom. Szkoda, bo żegluga tam to spotkanie ze wspaniałymi krajobrazami i kulturą oraz lekcja trudnej historii sowieckich łagrów. Latem 2012 roku załogi „Legii” oraz „Daru Pucka” ruszyły przez Kanał Bałtycko-Białomorski na Morze Białe w poszukiwaniu śladów polskich więźniów, a znalazły prawdziwą Rosję.

 

14.55–15.25

Birma wita!

Katarzyna Gembalik, Rafał Piotrowski

 

Ale tylko z uprasowanymi dolarami! Innych w Sheratonie nie przyjmują. A jaka jest idealna recepta na przyciągnięcie gości? Osiem włosów Buddy, dziewięćdziesiąt ton złota oraz legenda, w którą trudno uwierzyć. Każdy minister turystyki powinien się temu uważnie przyjrzeć.

 

15.30–16.00

Islandia: Endurkoma

Piotr Mitko

 

Piotr Mitko potrafi opowiadać o tej wyspie jak mało kto. Dwa lata temu pokazał na Kolosach świetny film pt. „Islandia jest kobietą”. Po tamtej podróży miał zacząć ustatkowane, „dorosłe” życie, ale nie dał rady. Wrócił („endurkoma” to po islandzku „powrót”). Przy okazji rowerowej wyprawy w ubiegłym roku udało mu się zebrać 20 tys. zł na protezę nogi dla potrzebującego kolegi.

 

16.05–16.35

Toast za przodków

Ala Leszyńska, Piotr Strzeżysz

(pokaz animowany, połączony z filmem)

 

Wyprawa do Meksyku to jedno, ale w ubiegłym roku Piotr był też na rowerowej przejażdżce po Gruzji razem ze swoją życiową partnerką, Alą. Zerwany most i długie podjazdy w Swanetii, szaszłyki z jożyka i granaty z drzewa, tańce o północy pod blokiem i obstawa policji w miastach – m.in. takich atrakcji doświadczyli. Poza tym okazało się, że mieszkańcy są tak gościnni, że po kilku dniach trzeba się przed nimi chować.

 

16.40–17.10

Globall 2012

Piotr Bolko, Mateusz Zmyślony

 

1000 specjalnych piłek z Polski wieźli ze sobą uczestnicy tej wyprawy, by rozdać je dzieciom w całej Afryce. Na trasie z Przylądka Igielnego do Krakowa pokonali 20 tys. km i rozegrali 38 meczy z małymi Afrykańczykami.

Były wśród nich dzieci Himba, Masai, Sambru, a także Koptów i Nubijczyków. Oprócz fascynujących wrażeń Polacy przywieźli z podróży kolekcję własnoręcznie wykonanych przez dzieci piłek.

 

17.15–17.45

W poprzek kontynentu przez Amazonię

Jan Dobrogowski

 

Trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku (z Limy) do Atlantyku (Belém i Fortaleza), w większości wzdłuż Amazonki. Rezygnacja z udogodnień oferowanych przez przemysł turystyczny sprawiła, że była to podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.

 

17.50–18.20

Dziurawa Syberia

Jerzy Arsoba, Igor Skawiński

 

„Raz na parę lat ktoś tu przyjeżdża, ale autostopem? Nigdy!”. To się nazywa uznanie w Jakucji. Dwóch szczecińskich podróżników przemierzyło 4 tys. km przez rosyjski Daleki Wschód, by dotrzeć do znajdujących się na „końcu świata” gigantycznych kraterów – odkrywkowych kopalni diamentów. Opowiedzą też o tym, jak wygląda areszt dla maszyn górniczych.

 

18.20–18.40 Przerwa

 

18.40–19.10

Ostatnia łódź do Timbuktu

Przemysław Domański

 

Legendarne pustynne miasto, przez wieki niedostępne dla Europejczyków, dziś znowu – tym razem za sprawą toczącej się w Mali wojny – stało się zamknięte dla przybyszów z zewnątrz. Przemysław Domański spędził w nim jedne z ostatnich dni, kiedy do Timbuktu można było jeszcze dotrzeć Nigrem.

 

19.15–19.45

Misja BXVI – Nordkapp

o. Tomasz Maniura OMI

 

Rowerowa wyprawa młodzieżowej grupy NINIWA Team. Dwadzieścioro uczestników rajdu z Polski na Nordkapp mierzyło się z zimnem północnej Finlandii i Norwegii, trudnymi, górskimi podjazdami, lodowatym wiatrem i surowymi warunkami na biwakach. Na koncie 3999 km bez wsparcia samochodu technicznego.

 

19.50–20.20

Polska na poziomie

Mikołaj Gospodarek („Poznaj Świat”)

 

Fotograf i podróżnik, którego piękno i niezwykłość naszego kraju fascynują bardziej niż odległe zakątki świata, pokaże Polskę nieznaną i niepospolitą. I to na trzech poziomach. Od kopalni (soli w Kłodawie, kredy piszącej w Chełmnie), przez rozlewiska Biebrzy, w których pływają szczęśliwe krowy, aż po „szczyty wariactwa”.

Uwaga! Rewelacyjne zdjęcia.

 

20.25–20.55

„Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk” (Wyd. Bezdroża)

Andrzej Piętowski

 

Spotkanie z autorem książki o najsłynniejszej polskiej grupie kajakarzy, pierwszych zdobywcach kanionu Colca. Oprócz Piętowskiego weźmie w nim udział także inny uczestnik legendarnej wyprawy z przełomu lat 70. i 80. XX wieku, Piotr Chmieliński.

 

21.00–21.30

Dzieci Madagaskaru

Dominik Włoch, Daniel Kasprowicz

 

Dietetyk oraz terapeuta manualny, którzy na Madagaskarze spędzili już sporo czasu (Dominik Włoch był przez rok wolontariuszem na misji salezjańskiej), połączyli podróż po Czerwonej Wyspie z prowadzeniem badań na temat stanu odżywienia Malgaszów. Ich rezultaty okazały się przygnębiające

 

 

 

Niedziela, 10 marca 2013

 

10.35-10.55

Nowe dziury: Harda i Niedźwiedzia Górna

Jarosław Surmacz

 

Czterech grotołazów (Rafał Klimara, Wojciech Kuczok, Marek Pawełczyk, Jarosław Surmacz) i dwa nowe otwory. Jaskinia Harda w Tatrach Zachodnich, dostrzeżona jako niewielka szczelina latem 2011 roku, to dziś ok. 600 m zbadanych korytarzy (głębokość do 120 m). Podobnie (635 m wyeksplorowanych ciągów) rzecz ma się z odkrytą poprzedniej zimy Niedźwiedzią Górną na Jurze, w której, oprócz niezwykle bogatej szaty naciekowej, znaleźć można też kości niedźwiedzi jaskiniowych.

 

11.00–11.30

Zygzakiem przez świat

Katarzyna Adamczyk-Tomiak i Piotr Tomiak

 

Kasia jest fizykiem, Piotrek informatykiem. Po tym jak zgłębili materię do najmniejszej cząstki, wzięli ślub w bollywoodzkim stylu i wyruszyli w podróż – zygzakiem przez świat. Na Alasce oglądali Magic Busa, nurkowali na Karaibach, bawili się na weselu w Indiach. I pytali ludzi, czym jest dla nich szczęście.

 

11.35–12.05

Strefa Darien

Łukasz Czeszumski

 

Przesmyk Darien na pograniczu Panamy i Kolumbii to jedna z najbardziej tajemniczych części obu Ameryk. Wiosną 2012 roku grupa ośmiu Polaków i indiański myśliwy Alfonso eksplorowali jego panamską stronę – poznawali życie Indian z grup Emberá i Wonuaan oraz zasmakowali surwiwalu, przedzierając się przez dżunglę. Do domów wrócili jako inni ludzie.

 

Wykłady

 

12.10–12.40

Ręczny GPS w praktyce

Maciej Zalewski

 

Wykład poświęcony odbiornikom ręcznej nawigacji satelitarnej GPS, adresowany zarówno do tych, którzy nigdy nie używali takiego sprzętu, jak i do osób, które nawigację już posiadają. Będzie można na nim posłuchać o sposobach nawigacji oraz o tym, jak wyszukać i wgrać do odbiornika mapy cyfrowe, zdjęcia satelitarne lub zwykłe mapy papierowe.

 

12.45–13.15

Elektronika na jachcie morskim i śródlądowym

Maciej Zalewski

 

Prezentacja na temat funkcji i możliwości wykorzystania elektroniki jachtowej (zarówno podstawowych urządzeń ręcznych, jak i bardziej zaawansowanej aparatury stacjonarnej), z którą można się zetknąć na jachtach morskich i śródlądowych.

 

13.15–13.40 PRZERWA

 

13.40–14.10

Jak pozyskać grant na wyprawę

Camilla Hansen, Rebecca Martin

 

Camilla Hansen z NG Global Exploration Fund ze Sztokholmu oraz Rebecca Martin z NG Expeditions Council Young Explorer Grants z Waszyngtonu opowiedzą o tym, jak skutecznie starać się o uzyskanie finansowego (i nie tylko) wsparcia na zrealizowanie ambitnej wyprawy.

 

14.15–14.45

Szalone podróże MaTT’a obieżyświata

Mateusz Andrusiak

 

Zwariowana, spontaniczna wyprawa przez cztery kontynenty. Bez planu, a nawet wbrew planom. Mateusz powiedział rodzicom, że wróci za trzy dni i wrócił, tyle że za półtora roku. Ale skoro trafił mu się stop spod granicy polsko-litewskiej aż do Malagi, żal było rezygnować. Europa, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa – długo by opowiadać.

 

14.50–15.20

Wczasy w Iranie

Jagoda Pietrzak, Norbert Skrzyński

 

Do Iranu pojechali niemal bez przygotowania i spędzili tam dwa miesiące. Na miejscu przekonali się, jak dużo daje podróżowanie, którego celem samym w sobie są „wczasy”, a nie szczegółowe wypełnianie listy programowej. Planowanie zastąpili jeżdżeniem palcem po mapie i zamiast Iran zwiedzać, konsekwentnie i z uporem go poznawali.

 

 

 

 

 

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >> PROGRAM © 1999-2013 MART