NAGRODY ZA DOKONANIA

 

SUPER KOLOSY

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 

 

 

SUPER KOLOSY

Honorowe nagrody przyznawane za całokształt osiągnięć lub za wybitne dokonanie zespołowe o światowej skali.

 

SUPER KOLOS 1999
Andrzej Zawada z wyprawą narodową - za zdobycie Mt Everestu zimą, 17 lutego 1980 roku, w 20. rocznicę tego przełomowego wydarzenia.

 

SUPER KOLOS 2000
Grupa kajakowa Canoandes ’79 - za zdobycie dziewiczego kanionu rzeki Colca w Peru, najgłębszego kanionu świata, w 20. rocznicę wydarzenia. W wyprawie uczestniczyli: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jerzy Majcherczyk.

 

SUPER KOLOS 2001

kpt. Ludomir Mączka - za całokształt dokonań żeglarskich, w tym rejsy „Marią”. W sumie 30 lat na jachtach, 160 tys. mil morskich żeglugi.

 

SUPER KOLOS 2002

Ryszard Wiktor Schramm - za wybitne osiągnięcia w górach wysokich i na Spitsbergenie.

Imponujący dorobek eksploracyjny: 34 pierwsze wejścia na szczyty (zapewne rekord Polski), w tym 27 na Spitsbergenie, 6 w afgańskim Darwazie i 1 w Ruwenzori. W Tatrach pierwsze przejście całości grani głównej (1955) i zimowe tzw. Grani Tatr Polskich (1957).

 

SUPER KOLOS 2003
Stanisław Szwarc-Bronikowski
- za "wędrowanie ku źródłom, ku poznaniu całości, ku syntezie".

Wybitny podróżnik, reżyser i operator filmowy, dziennikarz. Jego filmy to pełne głębokich refleksji relacje z wędrówek tropami niezwykłych zjawisk, ginących kultur, cywilizacji, które już nie istnieją.

 

SUPER KOLOS 2004
Marek Kamiński i Wojciech Moskal - za największy w historii polskiej polarystyki wyczyn sportowy, jakim było dotarcie, dnia 23 maja 1995 r. do Bieguna Północnego, dokonane po 770 kilometrowym, 72 dniowym marszu z wyspy Ward Hunt, bez wspomagania z zewnątrz, poprzedzone dokonanym przez nich w 1993 r. pierwszym polskim, 600 kilometrowym przejściem lądolodu Grenlandii.  Przyznany w 10. rocznicę wydarzenia.

 

SUPER KOLOS 2005

Kazimierz Kowalski - za całokształt pionierskich dokonań, jako współtwórca taternictwa jaskiniowego, odkrywca i zdobywca w 1956 r. światowego rekordu głębokości -1122 m, w jaskini Gouffre Berger w Alpach Francuskich.

 

SUPER KOLOS 2006

Krzysztof Wielicki - za całokształt osiągnięć wspinaczkowych

i eksploracyjnych w górach wysokich, a szczególnie:

  • za odegranie pionierskiej roli w himalaizmie zimowym, poprzez
    pierwsze wejścia zimowe na Mt Everest, Kangchendzongę i Lhotse

  • za liczne inne, świetne stylowo wejścia na szczyty siedmio- i ośmiotysięczne, często nowymi drogami, samotne lub najszybsze

  • za zdobycie Korony Himalajów jako piąty człowiek w historii.

SUPER KOLOS 2007

kpt. Krzysztof Baranowski - za całokształt żeglarskich dokonań,

a szczególnie:

  • za dwa samotne rejsy dookoła świata
  • za inicjatywę budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, których rejsy na stale weszły do historii żeglarstwa polskiego
  • za wykreowanie idei rejsów „Szkoły pod żaglami” i prowadzenie ich z młodzieżą polską, a także międzynarodową
  • za liczne inne ambitne rejsy, inicjatywy i osiągnięcia, w tym za działalność publicystyczną i popularyzatorską.

SUPER KOLOS 2008

kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - za całokształt osiągnięć a szczególnie za samotne opłynięcie kuli ziemskiej w latach 1976-1978, czego dokonała jako pierwsza kobieta na świecie. Żeglując na jachcie „Mazurek”, w kierunku zachodnim przez Kanał Panamski, pokonała ponad 31 tys. mil morskich.

 

SUPER KOLOS 2009 

Andrzej Ciszewski - za wieloletnią, konsekwentną realizację najwyższych celów eksploracyjnych i sportowych w jaskiniach świata.

 

SUPER KOLOS 2010

Piotr Pustelnik - za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. Przez 20 lat wytrwale dążył do wytyczonego sobie celu, zachowując przy tym przykładną postawą etyczną.

 

SUPER KOLOS 2011

Aleksander Doba - za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych.

 

 

 

    

 

 

 

 

 


 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 WWW.KOLOSY.PL >> SUPER KOLOSY © 1999-2012 MART