BIBLIOTEKA PODRÓŻNIKA

 

Polecamy

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

                                                     

 

 

Piotr Morawski: Zostają góry

Opowiadania. Felietony. Wspomnienia

 


Z założenia cały dochód z książki trafi do najbliższej rodziny Piotrka, a zaangażowani w ten projekt redaktorzy, autorzy tekstów wspomnieniowych, graficy, fotoedytorzy, korektorzy – poprzez swoją pracę – położyli pierwsze cegiełki dzieła, do którego powstania przyczynią się wszyscy, którzy zdecydują się nabyć Zostają góry ... 

 

Gdy wiosną ubiegłego roku, Polskę obiegła wiadomość o śmierci Piotra Morawskiego, z ogromnym smutkiem przyjęli ją nie tylko jego najbliżsi, przyjaciele i środowisko wspinaczkowe, ale wszyscy, którzy kiedykolwiek z nim się zetknęli – w czasie jego wspinaczkowych prelekcji, zajęć na uczelni, spotkań towarzyskich czy wreszcie poprzez lekturę jego tekstów. Nawet tych, którzy nie interesują się górami i wspinaczką, przekazywana przez media tragiczna informacja, skłoniła zapewne do refleksji o kruchości ludzkiego istnienia i potędze pasji.

Wydawnictwo GÓRY, z którym przez lata współpracował Piotr, postanowiło uhonorować pamięć o nim edycją publikacji książkowej. Przygotowana ona została z myślą zarówno o tych, którzy dobrze znają wspinaczkowy, literacki i fotograficzny dorobek wybitnego himalaisty Piotra Morawskiego, jak i odbiorców nie mających wcześniej okazji bliższego zapoznania się z dokonaniami tego wyjątkowego człowieka. Teksty Piotra urzekają egzotyką tematyki, świeżością spojrzenia oraz stylistyczną wirtuozerią, dzięki czemu stanowią doskonałą lekturę nie tylko dla miłośników gór i alpinizmu. 

 

Pierwszą część książki stanowią relacje z najważniejszych wypraw wysokogórskich Piotrka, publikowane na łamach prasy górskiej, przede wszystkim w magazynie GÓRY. Ilustrują je niezwykłe fotografie, które stawiały ich autora w wąskim gronie wspinaczy mogących się poszczycić wyjątkowym talentem fotograficznym. W książce, oprócz zdjęć znanych już czytelnikom górskich opowiadań Piotrka, znalazły się prace wcześniej niepublikowane. Ponadto pierwotnie niewielkie fotografie dzięki większemu formatowi zyskały nierzadko nową jakość.

Na drugą część Zostają góry złożyły się teksty stanowiące bardzo ważną część twórczości literackiej Piotrka – niezwykle osobiste felietony. One także zilustrowane zostały fotografiami – tymi, które ukazały się w czasopismach, jak i tymi, które nie były dotychczas wykorzystane do publikacji. W przypadku tych felietonów fotografia nie była tylko zwyczajną ilustracją tekstu, ale często symboliczno-metaforycznym jego uzupełnieniem, toteż są one najlepszym dowodem, że wrażliwość Piotrka w postrzeganiu świata równie mocno jak w tekstach ujawniała się w jego pracach fotograficznych.

Trzecia, ostatnia część książki to stworzone specjalnie na potrzeby tej edycji wspomnienia o Piotrze, napisane przez jego żonę, Olgę oraz wspinaczkowych partnerów: Piotra Pustelnika, Petera Hámora, Simone Moro, Dariusza Załuskiego i Krzysztofa Wielickiego. Ilustrują je zdjęcia uwieczniające chwile spędzone przez nich w towarzystwie Piotrka.


Nie wierzę już temu, co czuję, co widzę. Przed chwilą wydawało mi się, że decyduję prawie o wszystkim, a tymczasem życie wzięło sprawy w swoje ręce. Poza mną. I przychodzi ten najlepszy moment. Kiedy godzisz się, że życie idzie własną ścieżką, a ty własną. Że wielu rzeczy na siłę nie da się zrobić. Przygoda jest zarówno w górach, jak i w domu. To wszystko jest jednym światem. Po prostu na moment zachwialiśmy równowagę, a teraz czas do niej wrócić. Nagle cieszą cię zwykłe sprawy mimo tego, że planujesz kolejny wyjazd. Na wyprawie wspinasz się ze spokojem, bo radują cię codzienne sprawy po powrocie. Wszystko razem jest życiem. Osobno stanowi tylko powód do zgryzot, nieustanną pogoń i kolejne siwe włosy.
                                                                                  (fragment książki) 

 

Książkę, przygotowaną przez GÓRY i wydaną środkami Euromark Polska SA, można kupić jedynie w salonach Empik oraz w sklepach sieci Planet Outdoor.

 

Górska sylwetka Piotra Morawskiego >>>

 

 


ROWEREM NA IGRZYSKA
10 255 km samotnej wyprawy z Sopotu do Pekinu
Krzysztof Skok


Autor, podróżując rowerem, chciał poznać kulturę i obyczaje mieszkańców Rosji i Mongolii, następnie dotrzeć do Chin, by tam obejrzeć zmagania polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Wbrew licznym trudnościom, nie bał się uwierzyć we własne marzenie i zaryzykował, by przeżyć przygodę, która nie będzie studenckim wygłupem, ale pełną pasji wyprawą po poznanie ludzi, kultur, sportu i siebie.
Choć nie miał prawie żadnego doświadczenia w podróżowaniu rowerem, dzięki swojej determinacji i uporowi, a także pomocy kilku innych entuzjastów tego pomysłu w ciągu pięciu miesięcy znalazł sponsorów, przygotował kondycję fizyczną oraz poznał budowę roweru. Przebieg całej wyprawy spisał w postaci pamiętnika, dzień po dniu przedstawiającego jego obserwacje, odczucia oraz przygody.
Pekinie. Wbrew licznym trudnościom, nie bał się uwierzyć we własne marzenie i zaryzykował, by przeżyć przygodę, która nie będzie studenckim wygłupem, ale pełną pasji wyprawą po poznanie ludzi, kultur, sportu i siebie.
Choć nie miał prawie żadnego doświadczenia w podróżowaniu rowerem, dzięki swojej determinacji i uporowi, a także pomocy kilku innych entuzjastów tego pomysłu w ciągu pięciu miesięcy znalazł sponsorów, przygotował kondycję fizyczną oraz poznał budowę roweru. Przebieg całej wyprawy spisał w postaci pamiętnika, dzień po dniu przedstawiającego jego obserwacje, odczucia oraz przygody.


MOJE BUTY
Rowerem na Kaukaz. Stopem na Alaske
Marek Klonowski


Marek to niespokojna dusza. Mimo młodego wieku (rocznik 1979) – rowerem, autostopem i na piechotę przemierzył już prawie pół świata. Jeden z najbardziej barwnych uczestników Kolosów w Gdyni, nagradzany przez publiczność za swoje pełne humoru, bezpretensjonalne i odważne relacje z wypraw. Wyróżniony za rok 2005 (w kategorii „Podróże”) za niezwykłą wędrówkę po Ameryce Północnej. Laureat Kolosa 2008 (z Tomaszem Mackiewiczem) w kategorii „Wyczyn Roku” za ekstremalną wyprawę przez terytorium Alaski i Jukonu (praw. pierwsze polskie wejście na Mt Logan).

Poniższa książka to w zasadzie pamiętniki, które pisałem podczas różnych mych samotnych wędrówek. Z pogniecionych, często ledwo czytelnych kartek przepisałem wszystko na komputer, ktoś się tym zainteresował i powstało...
Książka składa się z dwóch części, pierwszej o autostopowej podróży z Nowego Jorku na Alaskę, oraz pierwszym samotnym trawersie najwyższej góry Ameryki Północnej, Mt McKinley.
Druga część to wspomnienia z samotnej rowerowej podróży wokół Morza Czarnego, wraz ze zdobyciem najwyższej europejskiej góry, Elbrusa i kilku innych.


Tu można kupić książkę i filmy z wypraw Marka >>>



TESTAMENT WIEKÓW
Stanisław Szwarc-Bronikowski


Książka-album znanego podróżnika, dziennikarza i filmowca stanowi plon jego wędrówki po rodzimych stanowiskach archeologicznych, muzeach i placówkach naukowych. Autor często oddaje głos naukowcom, stawia pytania o przeszłość i przyszłość rodzaju ludzkiego. Testament wieków jest książką pasjonującą. Zostajemy wciągnięci w archeologiczną przygodę autora, uczestniczymy w odkryciach, obalaniu mitów i utartych prawd, w budowaniu nowych hipotez. Jest to jednocześnie książka mądra, skłaniająca do refleksji nad tym, dokąd zmierza człowiek w swoim rozwoju. Książka wyróżniona nagrodą "Klio" przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej w 1997 r.



NA SIEDEM KONTYNENTÓW

Notatnik podróżnika

Wojciech Dąbrowski 

 


Książka zamyka pewien etap w życiu doświadczonego podróżnika. Autor postanowił odwiedzić wszystkie kraje i to mu się udało. Podczas ostatniej podróży, jako pierwszy Polak, zamknął liczbą 235 swoisty rekord. Cel jaki sobie wyznaczył decydował o tempie podróżowania. Autor wybierał z danego kraju same rodzynki, by po paru dniach ruszyć dalej, w pogoni za kolejnym marzeniem.

Sam autor pisze o swojej książce tak:
Donoszę Wam wszystkim z przyjemnością, że po ponad czterdziestu latach podróżowania po wszystkich kontynentach wydałem w końcu moją książkę. Trudno było znaleźć odpowiednią formę, bo jak tu w jednym tomie napisać o 40 latach podróżowania do ponad 230 krajów?  Urodził się w końcu bogato ilustrowany zbiór reportaży polskiego trampa z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Celowo wybrałem z podróżniczego ciasta same rodzynki: znajdziecie tam Antarktydę i Saharę, Kilimandżaro i Everest trek, wodospad Angel i Wielki Kanion. Dwadzieścia osiem rozdziałów, wstęp oraz zakończenie, w którym piszę coś niecoś o historii polskiego trampingu i warunkach, w których tacy pasjonaci jak ja wyrywali się w szeroki świat.


 

MAM NA IMIĘ LUDOMIR

Maciej Krzeptowski

Wojciech Jacobson

 

Autorzy – doświadczeni żeglarze i podróżnicy przypominają i dokumentują fotografiami postać innego, słynnego w świecie, szczecińskiego żeglarza - Ludomira Mączki, który w swoich dalekich rejsach pod żaglami, w tym na ukochanym jachcie „Maria”, kilkakrotnie pokonywał trasy zamykające ziemski krąg. Pierwszy, znaczący rejs - do Narwiku na „Zewie Morza” odbył ponad 40 lat temu, w roku 1957. Rok później, zdał egzamin kapitański i na „Witeziu II” popłynął ku Wyspom Owczym. W ciągu swojego życia zawijał do portów – wszystkich, zamieszkałych kontynentów, poza Azją. Morskie sztormy, oceaniczne bezmiary, tropiki i lodowe cęgi, a nawet mongolskie stepy zdawały się nie mieć przed nim tajemnic, tym bardziej, że był zawodowym geologiem.

Książka jest barwną opowieścią o największych rejsach tego żeglarza, udokumentowaną mnóstwem fotografii, często archiwalnych. To wręcz lektura obowiązkowa dla żeglarzy ale zainteresuje z pewnością wszystkich, którzy marzą o dalekich podróżach, albo po prostu chcą poznawać świat oczami tych, którzy widzieli i przeżywali to, co w nim najciekawsze.

 

 

 

PODRÓŻ

Maciej Kuczyński

 

Po książkę tę chętnie sięgną ci, którzy w jednakowym stopniu kochają treść  i formę; którzy cenią sztukę życia i sztukę pisania. Jej autor prowadzi czytelnika nie tylko po jaskiniach i szczytach, dolinach, wyżynach; nie tylko po dżungli, albo po pustyni śniegowej lub z piasku, lecz także po wyszukanych ścieżkach literackiej polszczyzny, ukazując przeróżne warianty zdobywania szczytu, którym jest wyrażanie tego, co wyrazić trudno. W książce tej jest wszystko, choć nie po kolei. Można więc w dowolnym miejscu rozpocząć lekturę, gdyż każdy rozdział tej refleksji jest bramą do całego dzieła. Ta Podróż jest niezwykła, subtelna, magiczna. Jeśli prawdą jest, że podróże kształcą, to ta przede wszystkim.

 

 

 

 

PROWADZIŁ NAS LOS

Kinga & Chopin


Pięć lat spędzonych w drodze. Świat niemal cały objechany autostopem. Podróż, co wzięła się z marzeń dwojga młodych ludzi, którzy mieli odwagę po prostu je spełnić. W zasadzie bez planu, w zasadzie bez pieniędzy - z ufnością w łaskawość losu oraz z wiarą w ludzi. To urzekło tysiące już osób: tych napotkanych w drodze i tych śledzących ich drogę niemal "na żywo", w Internecie. A potem - tych tłumnie wypełniających liczne sale w całej Polsce, gdzie po powrocie Kinga i Chopin usiłowali w ramach kilku krótkich godzin przekazać istotę swoich przeżyć. Słuchacze tonęli w morzu przygód, barw, smaków, nastrojów, ludzkich twarzy. Koniec końców to wszystko składało się zaś na przesłanie - może nie odkrywcze, ale takie, o którym zapominamy w świecie nakazów, zakazów, granic, strachu, uprzedzeń i wszechwładnej "kasy". Otóż: wystarczy chcieć.
 

 

 

 

MOJA AFRYKA
Kinga Choszcz

 

Kinga za swoją pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata otrzymała w roku 2004 Kolosa - najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce. W tamtej podróży musiała pominąć Afrykę i od dnia powrotu myślała nad realizacją tego planu. Druga i niestety już ostatnia książka Kingi Choszcz powstała na podstawie jej relacji z samotnej podróży do Afryki. W czasie tej podróży autorka zmarła na malarię. Na nasze szczęście jej bardzo obszerny internetowy pamiętnik, który powstawał na bieżąco w czasie podróży zawiera opisy niemal wszystkich odwiedzonych miejsc oraz napotkanych ludzi a także przebogatą dokumentację fotograficzną - Kinga już dawno udowodniła, że jest niezaprzeczalnym talentem w fotografii podróżniczej.

                                

 

                             

 

PODRÓŻE I ZDROWIE

poradnik 

Agnieszka Wroczyńska, Anna Kuna

 

Poradnik ten napisany został w celu ułatwienia każdemu turyście przygotowań do podróży. Przydatne wiadomości znajdą w nim osoby wybierające się w rejony odmiennych stref klimatycznych, a także planujące różne formy turystyki aktywnej. Wskazówki uwzględniają charakterystykę polskiego ruchu turystycznego i lokalne uwarunkowania, w tym możliwości krajowego rynku farmaceutycznego.
 
Autorki wykorzystały do jego opracowania własne doświadczenia w podróżach do wielu zakątków świata oraz wnioski z porad udzielanych w ramach pracy zawodowej w klinice czy przychodni, jak również z analizy korespondencji przychodzącej drogą internetową do Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni, który został utworzony m.in. w celu koordynacji działalności profilaktycznej wśród osób udających do krajów o klimacie gorącym. Poradnik ten jest napisany przystępnym językiem, bez nadmiaru informacji o patomechanizmie zmian chorobowych z którymi możemy mieć do czynienia w poszczególnych rejonach świata. Uwzględnia podstawowe zasady profilaktyki (w tym szczepień ochronnych) oraz zawiera adresy placówek medycznych, w których udzielane są porady przed wyjazdem oraz po pobycie w strefach zwiększonego ryzyka problemów zdrowotnych.
                                          dr med. Wacław Leszek Nahorski


 

 

 

 

 

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >>> WYDAWNICTWA © 1999-2017 MART