OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW

 

 

III Ogólnopolskie Spotkania Podróżników

Nominacje do Nagrody

KOLOSY 2000

 

 Centrum GEMINI, Skwer Kościuszki,

 ul. Waszyngtona 21, Gdynia

wstęp wolny

 

 

2 marca 2001 r. - piątek10.00 
Uroczyste otwarcie

10.30 
Konferencja prasowa - sala seminaryjna

11.15 
Przez Kraj Urianchajski - spotkanie z Piotrem Malczewskim

12.00 
Morzem można wszędzie - spotkanie z kapitanem Krzysztofem Baranowskim
Kapitan ukończył niedawno samotniczy rejs dookoła świata na jachcie LADY B. Trasa rejsu wiodła z Łeby do Villamury, a stamtąd przez Atlantyk, Kanał Panamski, Pacyfik, Australię, Ocean Indyjski, Morza Czerwone, Śródziemne do Polski. Rejs zakończył się 23 września br. w Łebie. To już druga samodzielna podróż kapitana Baranowskiego na wokółziemskiej trasie, poprzednio odbył rejs na jachcie POLONEZ w latach 1972/73

13.00 
Podążając szlakiem Eskimosów - spotkanie z Wojtkiem Jazdonem
Czterej podróżnicy: Wojciech Moskal, Jacek Jezierski, Wojciech Jazdon, Adam Wajrak powtórzyli drogę, jaką w połowie XIX wieku przemierzył wraz z towarzyszami, śladem kolonizujących ją niegdyś Eskimosów, szaman Qitdlarssuaq. Szli po topniejącym lodzie z terenów dzisiejszej Kanady na Grenlandię. Wyprawa nie miała rygorystycznego planu. Przez miesiąc podróżnicy włóczyli się po Grenlandii poznając życie Eskimosów i rejestrując świat, który wkrótce musi odejść.

14.00 - 15.00   Przerwa

15.00 
Zdobycie Korony Ziemi - Spotkanie z Anną Czerwińską
Pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi – najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Obecnie przygotowuje wyprawę na Lhotse, piąty z kolei ośmiotysięcznik, na drodze do planowanej dziesiątki.

16.00 
Kajakiem do Narviku - spotkanie Aleksandrem Dobą
Samotny rejs kajakiem na trasie Police - Narvik. Trwająca 101 dni samotna wyprawa na trasie ponad 5300 kilometrów. Dystans przeogromny jak na kajak i warunki morskie oraz czas jego pokonania. Dowód siły woli i wytrzymałości nie tak młodego już człowieka. Konsekwencja w realizowaniu coraz większych wyzwań.

17.00 
Spotkanie z Januszem Bochenkiem
Samotne obejście po lodzie zamarzniętego jeziora Bajkał, przy temperaturze spadającej niekiedy poniżej minus 40 stopni, zajęło mu 63 dni. Dystans1270 kilometrów pokonał ciągnąc sanie z całym wyposażeniem. Jest pierwszym człowiekiem, który dokonał tego w ten sposób.
 

20.00 - 22.00  FOTOPLASTYKON - sala seminaryjna
 

 

3 marca 2001 r. - sobota

 

10.00  Spotkanie z Wojtkiem Wiltosem i Władysławem Vermessy
Uczestnicy wyprawy Atacama 2000, pod patronatem The Eksplorers Club. Wyprawa miała charakter wybitnie eksploracyjny, szczególnie w zakresie archeologii prekolumbijskiej. Dokonano odkrycia stanowisk (adoratoria) w Kordylierze Domeyki oraz fragmentów Drogi Inków. W trakcie wyprawy dokonano lotu na paralotni z wysokości 5200 m npm, z wulkanu Lajia i wejścia na wulkan Chillique na pograniczu chilijsko-boliwijskim.

11.00 
Spotkanie z Adamem Masłowcem i Jarosławem Strzeszewskim
Rejs dookoła Świata na 9 m jachcie. W trakcie rejsu udało się samodzielnie "zejść" z australijskiej rafy, co było podziwiane przez tamtejszą żeglarską społeczność. Dopełnieniem przygód było złamanie masztu o 100 mm od Afryki i ponowne przepłyniecie oceanu Atlantyckiego do Gujany Francuskiej, z pasatami, ponieważ żaden kurs przy tak ubogim ożaglowaniu nie był możliwy.

12.00 
Spotkanie z Krzysztofem Starnawskim
Zdobywca KOLOSA`99 nie usiadł na laurach i pobił swój własny rekord o 50 m. Tym razem zanurkował w jaskini Hranicka, Plepast na głębokość 181 m. Samo wynurzanie, z powodu dekompresji, trwało ponad cztery godziny. Ten wynik lokuje go w pierwszej dwudziestce na świecie.

13.00 
Spotkanie z prof. Tomaszem Schrammem
Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu. Uczestnik wielu wypraw naukowych na Spitsbergen, połączonych z ekstremalnymi trawersach i opłynięciami wyspy. Członek elitarnego The Eksplorers Club.

14.00 
Horyzont II na Antarktydzie - spotkanie z Krzysztofem Posobkiewiczem z WSM w Gdyni

15.00 
Khan Tengri - najpiękniejsza góra Tien Szaniu - spotkanie z Alkiem Lwowem
Khan Tengri (Kazachstan) jest najdalej na pn. wysuniętym 7 – tys. na świecie. Ma kształt regularnej piramidy, ściany dochodzące do 3 tys. metrów wysokości i bardzo trudny, ostry klimat. Alek to zdobywca czterech ośmiotysięczników, uczestnik wyprawy, która zdobyła zimą, 20 lat temu, Mount Everest, dziennikarz, znawca tematyki polskich wypraw wysokogórskich.

16.00 
Spotkanie z Jerzym Zygmuntem
Grotołaz, uczestnik najważniejszych polskich wypraw do wnętrza ziemi. Jeden z twórców rekordu świata w głębokości jaskiń.

17.00 - 18.00  Przerwa

19.00 - 23.00 
FOTOPLASTYKON - sala seminaryjna
 


4 marca 2001 r. - niedziela

 

10.00  Motocyklem przez USA - spotkanie z Januszem Kaszą
Uczestnik ekstremalnych wypraw w dżungle Gujany i Wenezueli, w roku 1999 przejechał motocyklem legendarną drogę nr 66 (Route 66) z Chicago do Los Angeles. Podczas wyprawy odwiedził kilka Parków Narodowych USA.

11.00 
Spotkanie z kapitanem Jerzym Wąsowiczem
Kapitan ukończył we wrześniu rejs na jachcie ANTICA przerobionym własnoręcznie z kutra rybackiego. Trasa podróży wiodła z Gdańska przez Atlantyki, Cieśninę Magellana, Amerykę Południową, Kanał Panamski, Karaiby, Florydę i z Nowego Jorku wokół Wysp Brytyjskich do Gdańska. Wyprawa rozpoczęła się jeszcze w 1998 roku, a podczas jej trwania dwukrotnie opłynięto Przylądek Horn, będący dla każdego żeglarza najwyższym dokonaniem. Nie była to wyprawa, której celem jest ustanawianie rekordów czy wytyczanie nowych tras, stanowiła spokojną włóczęgę pod żaglami i poznawanie nowych lądów.

12.00  Ogłoszenie wyników plebiscytu „ Podróżnicy i Odkrywcy XX wieku” – Janusz Kasza i Piotr Trybalski.

Organizatorzy plebiscytu: Onet.pl i KOLOSY - Nagrody za Dokonania Roku.

13.00 - 14.00 
Uroczyste zakończenie Spotkań Podróżników

16.00 - 20.00 
FOTOPLASTYKON - sala seminaryjna

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
    AKTUALNOŚCI
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
       motto
     geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 


 
 WWW.KOLOSY.PL >> III OSP © 1999-2009 MART