NAGRODY ZA DOKONANIA

 
 

FOTOPLASTYKON

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 
 

 

 

PIĄTEK

SOBOTA

NIEDZIELA

SEMINARIUM

FOTOPLASTYKON

SALONY

 

 

MAŁY FOTOPLASTYKON

Sala seminaryjna, na parterze Hali Widowiskowo-Sportowej "Gdynia", w holu głównym.

Wstęp wolny.

 

Piątek, 12 marca 2010

 

 

18-18.20

Lwów pół żartem pół serio

Agnieszka Zabrzewska

 

Studencki wyjazd na Ukrainę członków Koła Dendrologii Stosowanej działającego przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego celem było zarówno podjęcie ścisłej współpracy z lwowskim ogrodem botanicznym, jak i badanie otwartej przestrzeni miasta.

 

18.25-18.55 

Mołdawska gościna

Piotr i Joanna Niklasowie

 

Słoneczniki, studnie i młode wino: opowieść o podróży do (i po) Mołdawii, przede wszystkim zaś o jej mieszkańcach, ich gościnności, otwartości na drugiego człowieka i wielkim sercu.

 

19.00-19.20

Turystyka po chińsku

Mateusz Krakowiak

 

Malownicze, starożytne Chiny? Wcale nie jest o nie tak łatwo. Gigantyczna machina chińskiego przemysłu turystycznego działa tak sprawnie, że, aby wyrwać się z syntetycznego azjatyckiego Disneylandu i móc zacząć prawdziwą podróż, trzeba włożyć naprawdę sporo wysiłku.

 

19.25-19.45

Kolorowy smak Orientu

Krzysztof Kucharski, Małgorzata Pacan

 

Dwumiesięczna niskobudżetowa podróż dwójki absolwentów geografii na Półwyspy Indochiński i Malajski. Jej celem było nie tylko poznanie przyrodniczej i architektonicznej różnorodności regionu, ale i zasmakowanie bogactwa lokalnej kuchni.

 

20.00 - 20.20

Akademicka Ekspedycja Naukowa do RPA

Errol Tapiwa Muzawazi

 

Zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie z udziałem studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego celem (i efektem) było nawiązanie współpracy i rozpoczęcie wymiany między krakowską uczelnią a czterema najlepszymi uniwersytetami Południowej Afryki.

 

20.25 - 20.45

Mont Blanc

Marcin Jank, Jacek Tenderenda

 

Wejście „zwykłych białych ludzi, na niezwykłą białą górę”. Zdobycie najwyższego wierzchołka Alp (drogą z Chamonix, wzdłuż torów Tramway du Mont Blanc) to dla nich przymiarka do realizacji kolejnych wysokogórskich wyzwań.

 

20.50 - 21.10

Pociągiem (i nie tylko) przez Daleki Wschód

Anna Moszko i Piotr Marek

 

Objazdowa wyprawa przez Ukrainę, Kazachstan, Kirgizję, Chiny, Mongolię i Rosję.  Pociągiem, autostopem, busem, pieszo. Dwa miesiące w drodze, a na niej niezwykłe pomniki przyrody oraz dzieła ludzkich rąk.

 

21.15 – 21.35

Kraina niesamowitości

Monika Ziemba

 

Samotna podróż z Kirgizji nad Bajkał przez Kazachstan, Chiny (Xian, Pekin, Szanghaj) i Mongolię. Droga obfitowała w przygody, była pełna magicznych ludzi, kosmitów, szamanów i energii (i prastarych, i nowszych). Jej zwieńczeniem była niesamowita wyspa Olchon.

 

21.40 – 22.00

Po marzenia na ocean

Aleksandra Peszkowska

 

Opowieść uczestniczki Kobiecych Regat Dookoła Świata o tym, jak poznawała ocean. Gdy wylądowała w Australii, skąd rozpoczęła swój rejs na zachód, do Wenezueli, była niemal całkowicie „zielona”. Uczyła się szybko. Kapitanem (po raz pierwszy w życiu) została już w Kapsztadzie.

 

 

 

Sobota, 13 marca 2010

 

 

10.00-10.30

Zobaczyć Irak i … wrócić

Paweł Kubowicz, Piotr Cheba

 

Wakacyjna wyprawa dwóch młodych rowerzystów z Człuchowa na granicę iracko-turecką. 4 tys. km w zaledwie 27 dni przy temperaturach nierzadko przekraczających 40ºC. Mnóstwo wspaniałych wrażeń i bagaż doświadczeń, które mogą zaprocentować przy realizacji kolejnych pomysłów.

 

10.35-11.05

23 konie albo Turcja na skuterze

Krzysztof Langer

 

Oryginalna wyprawa do Azji Mniejszej i z powrotem. 23-konny jednoślad średniej wielkości (i drugiej młodości – na trasie konieczna była wymiana rozrusznika), dwie osoby i 7000 km w kilkanaście dni. Prawdopodobnie pierwszy taki przejazd skuterem z Polski do Turcji.

 

11.10-11.40

Wbrew pozorom: Szwecja

Maciej Zborowski, przewodnik Stena Line

 

Brzydko, pochmurno i drogo? Podróżnicy nie powinni kierować się stereotypami. Bo w Szwecji naprawdę jest różnorodnie: planistyczny fenomen Karlskrony, bałagan zostawiony przez wikingów, średniowieczne kościoły, cmentarze i naskalne ryty. Wyspy zaś są nie tylko morskie, ale i śródlądowe. A do tego można jeszcze powygrzewać się w palącym słońcu lub pooddychać rześkim i mroźnym powietrzem.

 

11.45-12.15

Ryanairem po Europie

Marek Urbański, Magdalena Kosik, Adrian Modzelewski

 

Dwa rejsy promem (za 70 zł) i 23 loty samolotem (za 126 zł) pozwoliły im odwiedzić w ciągu jednego roku aż 25 miast w 7 państwach. Noworoczne postanowienie, by jak najczęściej (zawsze w promocji!) podróżować po Europie, zostało zrealizowane.

 

12.20-12.50

Samara Gran Turismo
Piotr Piłasiewicz

 

Środek transportu: Łada Samara. Kierunek: miasto Czojbalsan we wschodniej Mongolii. Cel: odnalezienie Jargalsaichana, kolegi ze studiów, który dwa lata temu zatęsknił za stepami i po pięciu latach spędzonych w Polsce wrócił do ojczyzny. Odtąd słuch po nim zaginął.

 

12.55-13.10

Pakistan: moja przestrzeń

Katarzyna Sikora

 

Podróż w poszukiwaniu własnej przestrzeni do kraju urzekającego zarówno feerią barw (na południu) jak i surowym górskim klimatem (na północy). Inspirujące spotkanie z gościnnością ludzi o otwartych sercach, pragnącymi ukazać piękno własnej kultury i poznać innych.

 

13.15-13.45

Marsz do korzeni: Szczecin-Wilno

Ryszard Tunkiewicz

 

100 lat temu w Najdunach na Litwie przyszedł na świat Franciszek – ojciec Ryszarda, żołnierz Armii Krajowej. W sentymentalną podróż podróżnik wyruszył ze Szczecina, by po pokonaniu na piechotę 1225 km w 35 dni dotrzeć do korzeni, miejsca urodzin ojca.

 

13.50-14.05

Techniki łowieckie Indian Huaorani

Tomasz Raczyński

 

Krótki kurs strzelania z indiańskiej dmuchawki oraz unikalny pokaz dzid, czyli narzędzi, którymi Huaorani do dziś posługują w trakcie polowań. Podróż w czasie i przestrzeni do epoki kamienia, która w ekwadorskiej dżungli jeszcze się nie skończyła.

 

14.10-17.45

Seminarium - „Jak podróżować z dzieckiem”

Program seminarium >>

 

17.50-18.20
Munku Sasan 2009

Karolina Pieściuk-Bałka, Wojciech Bałka

 

Oto odpowiednie miejsce na podróż poślubną: Sajany Wschodnie - dzikie góry południowej Syberii. Zamiast smażyć się na plaży, Karolina i Wojtek zmagali się z ulewami, szli dolinami wezbranych rzek, wspięli się na szczyt Munku Sasan (3164 m), spotkali poszukiwaczy złota i złowili dwie ryby.

 

18.30-19.00

O przekraczaniu granic, czyli ciągłe problemy z wizami

Mateusz (MaTT) Andrusiak

 

Prezentacja skupiająca się na dość szczególnym aspekcie podróżowania, jakim jest konieczność uzyskiwania pieczątek umożliwiających (dosłownie) przekraczanie granic. Autor opowie o swoich bogatych doświadczeniach i – nomen omen – przejściach z Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

 

19.10-19.40

Angola: powrót do domu

Dorota Łajło

 

Bardzo osobisty i refleksyjny fotoreportaż z Angoli, do której autorka wróciła po dwóch latach nieobecności. Historia poszukiwania i spotkań z ludźmi oraz ciągłego balansowania na granicy dwóch światów - bogactwa i biedy.

 

19.50-20.20
Śladami „Śladami Stasia i Nel”

Marcin S. Sadurski

 

Trzecia już w dorobku podróżnika wyprawa „Śladami Stasia i Nel”, tym razem na rowerze. Z Marsa Mubarak przez Berenice na wybrzeżu Morza Czerwonego Sadurski skierował się do Asuanu. Gdzie dalej? Oczywiście do Sudanu. Cała podróż, którą zakończył w Chartumie, zajęła mu dwa miesiące.

 

20.25-20.55

Rosja/Japonia

Jerzy Arsoba

 

Dwa kraje, które geograficznie dzieli tylko kilkudziesięciokilometrowa Cieśnina La Pérouse'a pomiędzy Sachalinem a wyspą Hokkaido. Czy coś je łączy? Podobieństwa i różnice zobaczymy w obiektywie podróżnika, który w latach 2006-2009 kilkakrotnie odwiedził Daleki Wschód.

 

21.05-21.35

Po obu stronach Himalajów

Agnieszka Dawidziuk, Łukasz Pacholec

 

Wyprawa na poddasze (Nepal) i dach świata (Tybet). Jej główne atrakcje to przejazd z Katmandu do Lhasy Autostradą Przyjaźni wiodącą przez ponad 5200- metrowe przełęcze, trekking do bazy pod Mount Everestem i kąpiel ze słoniami w rzece Rapti.

 

21.50-22.20

Moto Wietnam 2009 – Czas Apokalipsy

Anna Szuchiewicz, Maciej Swinarski

 

„Nafaszerowana” filmami wojennymi agentka Ania wyrusza na motocyklu w tajemnicze góry północnego Wietnamu w poszukiwaniu pułkownika Kurtza. Misja: zakończyć jego dowództwo.

 

 

 

Niedziela, 14 marca 2010

 

 

10.30-11.00

Po taśmie przez Amerykę

Jan Gałek

 

Slacklining to sztuka chodzenia po rozwieszonej, między dwoma punktami zaczepienia, taśmie o szerokości 2,5 cm. Higlining jest ekstremalną odmianą tego „sportu”, gdzie na owej taśmie, rozciągniętej między szczytami dwóch skał, przechodzi się nad wielkimi nieraz przepaściami. Jan Gałek, jeden z najlepszych na świecie specjalistów od tej powietrznej ekwilibrystki, opowie o tajnikach higliningu i swojej ostatniej podróży do Stanów Zjednoczonych, podczas której wyrównał rekord świata w długości przejścia po wysoko zawieszonej taśmie (67 m długości, 25 m wysokości). Gośćmi specjalnymi pokazu będzie dwójka świetnych amerykańskich highlinerów: Faith Dickey i Jordan Tybon.

 

 

11.10-11.40

Czekając na cud

Karolina Mendyk, Artur Hajzer

 

Film będący relacją z trzymiesięcznej polskiej wyprawy na Broad Peak (8047 m) w Karakorum. Celem ekspedycji było pierwsze w historii zimowe wejście na dwunasty szczyt świata. Osiem osób, trudne warunki atmosferyczne i ponad 70 „długich zimowych wieczorów” spędzonych na lodowcu.

 

11.50-12.20

Szamańskie wersety – medycyna wysokogórska

Robert Szymczak

 

Doświadczony lekarz, uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry, podzieli się swoją unikalną wiedzą i obserwacjami. W wyjątkowej prezentacji będzie mowa o przypadkach chorób związanych ze wspinaczką wysokogórską, których Robert Szymczak był świadkiem, i w których leczenie aktywnie się angażował.

 

 

 

 

 

 

 

 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy

 

 


 

Sponsor outdoorowy

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >> KOLOSY 2009 © 1999-2010 MART