SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW Z KOLOSEM W TLE

 
 

 

II SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW

I EKSPLORERÓW

 

Kraków

15-16 listopada 2008

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Zajazd Kościuszkowski

ul. Białoprądnicka 3

 

Wstęp wolny

Pomysł  i realizacja: Janusz Janowski

Prowadzenie: Magdalena Wrona 

 

 

 

   zapowiedź

program

relacja

rozmowy mp3

 

 

SOBOTA 15 listopad 2008

 

 

17.00-17.40

Każdy ma swoje Kilimandżaro

Janek Mela, Piotr Pogon

 

Niezwykła wyprawa, której pięcioro niepełnosprawnych uczestników stanęło na najwyższym szczycie Afryki – na wysokość 5895 m weszli Kasia Rogowiec, Janek Mela, Krzysiek Gardaś, Piotrek Pogon i  Łukasz Żelechowski. Każdy z nich zdobył w ten sposób swoje Kilimandżaro.

Pozostali uczestnicy – wśród nich m.in. Angelika Chrapkiewicz–Gądek, Jarek Rola i Piotrek Truszkowski, poruszający się na wózkach, oraz Krzysztof Głombowicz, wspinający się o kulach – dotarli na wysokość 5200 m stając się tym samym pierwszymi ludźmi w historii, którym z taką niepełnosprawnością udało się dotrzeć tak wysoko.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pozostali uczestnicy wyprawy, będący ich „nogami”.

 

 

 

17.50-18.30

Afganistan retro

Marian Bała 

 

Wspomnienie o Afganistanie, którego dziś już nie ma. Marian Bała wielokrotnie odwiedzał ten kraj, począwszy od roku 1960, kiedy to uczestniczył w polskiej wyprawie alpinistycznej w Hindukusz Wysoki – łańcuch górski ciągnący się na przestrzeni ponad 1000 km i prawie w całości położony właśnie w Afganistanie.

W swojej prelekcji opowie zarówno o wspomnianej ekspedycji, która rozpoczęła alpinistyczną eksplorację Hindukuszu od strony afgańskiej i osiągnęła położony w grani głównej najwyższy szczyt Afganistanu, Noszak (7492  m), jak i o kraju, w którym zauroczyła go dzika przyroda i nieskażeni cywilizacją mieszkańcy, a który dziś boleśnie przeżywa swój upadek.

 

 

 

18.40-19.40

Z czekanem i pagajem - Alaska 2007

Lech Flaczyński

 

Prezentacja z nietypowej wyprawy na Alaskę w 2007 r. Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, ojca i syna, chcących zmierzyć się z żywiołami ziemi i wody. Wyprawa obejmowała zarówno wejście w skrajnie trudnych warunkach pogodowych na McKinleya (6194 m), jak i dokonanie pierwszego polskiego spłynięcia trudno dostępną, dziewiczą i nieskażoną cywilizacją rzeką Kuskokwim. Było to niezwykle ambitne i znakomicie zorganizowane logistycznie przedsięwzięcie – a co warte podkreślenia zaplanowane i zrealizowane na własną rękę. Głównym celem wyprawy dla Lecha miało być spłynięcie rzeką Kuskokwim, a dla Wojtka zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej, ale swoje „własne Fitzcarraldo” przeżyli przebijając się pieszo ze 150 kg ekwipunkiem i canoe przez dziewiczą alaskańską tundrę znad jeziora Lake Minchumina nad rzekę Kuskokwim.

Ich wysiłek został doceniony w marcu tego roku w Gdyni: Kapituła KOLOSÓW nagrodziła ich statuetką w kategorii Wyczyn Roku, zaś za prezentację otrzymali Nagrodę Dziennikarzy.

 

 

19.50-20.20

Jak się „Mała” wielką stała …

Marek Lorczyk

 

Jeszcze nieco ponad 6 lat temu znano zaledwie 25 m korytarzy Jaskini Małej w Dolinie Mułowej (masyw Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich), której otwór znajduje się na wysokości 1757 m n.p.m. Nazwa jaskini nie mogła zatem dziwić.

Jednak w lipcu 2002 roku grotołazi z Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego przeszli zacisk na głębokości -11 m i pogłębili jaskinię do 361 metrów. Nie zamierzali na tym poprzestać. Obecnie, dzięki ich systematycznej działalności, znane są dwa niezależne ciągi o głębokościach odpowiednio 364 oraz 555 m. W pierwszym znajduje się największa obecnie komora jaskiniowa w Tatrach („Sala Fakro”: długość 85 m, szerokość  20-30 m, wysokość do 90 m). Drugi ciąg jaskini jest znacznie głębszy i dłuższy. Znajduje się w nim m.in. studnia "Czesanka" o głębokości 130 m (jedna z większych w Tatrach).

 

 

20.30-21.00

Śladami Nowaka

Sławomir Kunc, Adrian Larisz, Piotr Tomza

 

Kazimierz Nowak to niezwykły polski podróżnik i wybitny reporter, który w l. 30. XX wieku w ciągu pięciu lat dokonał rzeczy absolutnie niebywałej i bez precedensu – samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. Jeszcze do niedawna zupełnie nieznany i całkowicie zapomniany, co na szczęście zmieniło się po wydaniu i wypromowaniu zbioru jego reportaży (odnalezionych i opracowanych przez Łukasza Wierzbickiego) zatytułowanego „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.

O nim i o jego historycznym przedsięwzięciu opowiedzą tegoroczni laureaci przyznawanej młodym podróżnikom Nagrody im. Andrzeja Zawady, którzy na początku 2009 roku zamierzają wyruszyć w podróż do Afryki śladami Kazimierza Nowaka.

 

 

21.10-21.30

Czarnohora - kajakiem po Ukrainie

Zbigniew Owsiak

 

Ekipa świetnie znanego (ponad 35 lat tradycji!) akademickiego Klubu Bystrze z Krakowa w poszukiwaniu ciekawych rzek wybrała się tym razem na Ukrainę – całkiem nieodległą, za to rzadko odwiedzaną przez wodniaków. Podczas wiosennego spływu rzek Czeremosz (Czarny i Biały) oraz Prut krakowskim kajakarzom udało się odnaleźć nie tylko emocje na trasie, ale i zapomniany klimat autentycznej, surowej przygody.

 

 

21.40-22.00

Rowerowa lekcja pokory - Kirgizja 2008

Łukasz Heretyk, Wojciech Kozub

 

21 dni rowerowych zmagań z wybitnie pustynnym i górskim klimatem: na sierpień 2008 roku Łukasz Heretyk i Wojciech Kozub zaplanowali objechanie Kirgistanu dookoła. Zamierzenie udało się zrealizować w trzech czwartych – po pokonaniu 1700 km, tylko brak czasu zmusił ich do rezygnacji z ostatniego, 600-klometrowego odcinka.

Każdego dnia rowerzyści mierzyli się z bezlitosnymi siłami dzikiej kirgiskiej natury: silne wiatry, duże wysokości nad poziomem morza oraz fatalne drogi skutecznie spowalniały podróż. Na trasie pokonali trzy przełęcze o wysokości około 4000 m n.p.m., w tym jedną, na którą przez dwa dni musieli nieść i prowadzić rowery.

Trasa wyprawy wiodła od miasta Osz przez Kyzyl Kie, Przełęcz Tengzbaj, Daroot Korgon, Sary Tasz, Taldyk Pass, Jalalabat, Góry Fergańskie, Kazarman, Naryn, Góry Tien Shan, Kosor, Balakchy aż do Biszkeku.

 

 

 

NIEDZIELA 16 listopad 2008

 

 

16.00-16.30

Mongolia 2008

Rafał Łabuz, Tomasz Turchan

 

W czasach, gdy motoryzacyjna rozrywka coraz częściej polega na szarżowaniu nowym SUV’em (wyposażonym w komputery, telewizory, GPS i kto wie, co jeszcze) po autostradzie, grupa zapaleńców z Stowarzyszenia Górsko-Biwakowego Wieliczka podjęła się cokolwiek karkołomnego zadania – przejechania połowy Azji w fiatach 126p! Choć ich zasoby finansowe były wybitnie skromne, wybitna była też determinacja. Dlatego się udało. Niezwykły plan z powodzeniem doprowadzili do końca, docierając „maluchami” (wyposażonymi w całe wiadra części zamiennych) aż do Mongolii i z powrotem. Przedsięwzięcie, którego nie powstydziłby się nawet sam Czyngis-chan.

 

 

16.40-17.20

Dziewięć dni walki z zachodnią ścianą Asana – Kirgizja 2008

Wojciech Kozub, Piotr Sztaba

 

Celem krakowskiej wyprawy w Dolinę Kara Su w zachodniej części Kirgistanu było przejście klasyczne bardzo trudnej technicznie Aussie Free Route na Piku Asan (4230 m) - 1200m/VI 5.11d. Piotr Sztaba, Wojciecha Kozuba, Łukasza Depta i Andrzeja Głuszek przez dziewięć dni zmagali się z trudnościami wspinaczkowymi, kapryśną pogodą i własnymi słabościami, ale w końcu stanęli na szczycie.

Bez wcześniejszej znajomości trasy przeszli dwadzieścia jeden, spośród wszystkich dwudziestu pięciu, długości liny. Pozostałe odcinki nie były w pełni klasyczne. Prowadzący „odpadali” od ściany cztery razy.

Wojciech Kozub, Łukasz Depta i Andrzej Głuszek to laureaci KOLOSA 2007 w kategorii Alpinizm.

 

 

17.30-18.10

Wyprawa żeglarska HUDSON 2005

Przemysław Domański

 

Relacja z arktycznej przeprawy jachtem s/y „Zjawa IV” na Grenlandię i do północnej Kanady śladami wypraw Normanów sprzed tysiąca lat. W czasie tej podróży miało miejsce pierwsze w lądowanie na Ziemi Baffina pod polską banderą i również bezprecedensowa eksploracja Zatoki Hudsona, aż do ujścia rzeki Churchill. Przedsięwzięcie to było zresztą ciekawym wydarzeniem nie tylko w skali lokalnej – w kilku wioskach Zatoki Hudsona „Zjawa IV” była pierwszym jachtem oglądanym tam przez Inuitów, a i w samym Churchill (zwanym światową stolicą białych niedźwiedzi) była bodaj piątym jachtem w ciągu ostatnich stu lat.

Rejs otrzymał wyróżnienie w edycji Kolosy 2005 w kategorii Żeglarstwo.

 

 

18.20-19.00

MUKONGO Minkebe Expedition

Andrzej Muszyński

 

Andrzej Muszyński, Paweł Wojtszyn i Tomek Gola w lipcu 2008 roku wyruszyli do egzotycznego Gabonu w Centralnej Afryce. Ich celem było przejście (wraz z grupą pigmejów-tragarzy) dżungli Minkebe – puszczy puszcz i królestwa rządzonego absolutnie przez 30 000 słoni, a także eksploracja nietkniętych ludzką stopą rejonów dorzecza Mvoung oraz wejście na inselbergi - spektakularne ostańce skalne wyrastające ponad monolit dżungli.

Poruszali się mukongo, czyli ścieżkami słoni. Po trzech tygodniach dotarli do wytyczonego celu – Makokou – zostawiając za sobą strach, głód, wycieńczenie, ataki słoni, unikalną przyrodę i przygodę życia.

 

 

19.10-20.00

Lodospady Szmaragdowe

Prof. dr Krzysztof Birkenmajer

 

Prof. Birkenmajer to jeden z najwybitniejszych badaczy obszarów polarnych, uczestnik 23 ekspedycji w te rejony świata. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej wiele polskich nazw (m.in. nazwiska wybitnych Polaków). Autor ok. 600 oryginalnych publikacji nauk., w tym kilkunastu map geologicznych Karpat i Alp Wschodnich, Spitsbergenu, Grenlandii i Antarktyki.

Tematem jego prelekcji będą wspomnienia z 8 wypraw polarnych (lata 1977-2001) do Antarktyki Zachodniej (archipelagi: Szetlandów Południowych i Palmera) i na kontynent (Półwysep Antarktyczny). Podczas pierwszych ekspedycji profesor uczestniczył w zakładaniu Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe), która stała się bazą wielu wypraw badawczych, lądowych i morskich, na Antarktydę.

 

 

20.10-22.00

Odtworzenie prelekcji laureatów KOLOSÓW 2007 zarejestrowanych podczas X OGÓLNOPOLSKICH  SPOTKAŃ PODRÓŻNIKÓW ŻEGLARZY I ALPINISTÓW w Gdyni

 

 

PO TRZYKROĆ PAPUA   40’

Anna i Jakub Urbańscy

 

Przypadkowy i ledwie kilkudniowy pobyt Anny i Jakuba Urbańskich na Papui dał początek ich wielkiej fascynacji tą wyspą. To, co zaczęło się od zwykłego wyjazdu trampingowego, w ciągu dwóch kolejnych wypraw rozwinęło się w życiową pasję: etnograficzno-fotograficzne podróże dokumentujące świat powoli odchodzący w niebyt (ich efektem było zebranie imponującej kolekcji etnograficznej plemienia Asmat oraz wystawa w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku).

Podczas ostatniej wyprawy, w sierpniu 2007 roku, po przedostaniu się pieszo przez owiany złą sławą płaskowyż Ellit, uczestniczyli m.in. w uroczystościach pogrzebowych wodza wsi Piliam.

KOLOS 2007 w kategorii Podróże.

 

 

BOREALIS 2007   20’

Joëlle i Janusz Kurbiel

 

Kpt. Janusz Kurbiel był organizatorem wyprawy, która w latach 1985 -1988, jako pierwsza pokonała Przejście Północno-Zachodnie, małym jachtem, na trasie z zachodu na wschód. Trzon załogi stanowili Polacy.

 W ubiegłym roku drewniany, 37-letni jacht „Vagabond’elle”, slup pod polska banderą, prowadzony tylko przez dwójkę żeglarzy, kpt. Janusza Kurbiela i żonę Joelle, dotarł w najbardziej niedostępne dla statków miejsce - Ziemię Knuta Rasmussena. Rejs do wschodnich wybrzeży Grenlandii trwał 204 dni i miał na celu badania klimatyczne oraz potwierdzenie istnienia fenomenów atmosferycznych, które ok. 985 r. doprowadziły do rozbicia części floty Eryka Czerwonego na morzu Grenlandzkim. Vagabond’elle jest pierwszym statkiem, którym udało się spenetrować w przeciągu kilku rejsów, całe wybrzeże (800 Mm) tej najbardziej niedostępnej części Wschodniej Grenlandii.

W tym roku ten rejs został doceniony przez Kapitułę KOLOSÓW wyróżnieniem w kategorii Żeglarstwo. Janusz Kurbiel jest także laureatem KOLOSA za rok 1999.

 

 

AZJATYCKIE BRZMIENIA  30’

Joanna Mostowska

 

Samotna podróż Joanny Mostowskiej po Azji w latach 2006 i 2007 obejmowała wędrówkę po Indiach, Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie oraz Chinach i Tybecie. Największym wyzwaniem był przejazd przez Tybet na rowerze: trasa liczyła 3000 km i przecinała przełęcze położone powyżej 5000 m n.p.m. Był mróz, pustkowia i samotność, ale również wspaniałe widoki oraz czas spędzony wśród Tybetańczyków.

W trakcie wyprawy podróżniczka poznawała kulturę i życie codzienne mieszkańców Azji, uczyła się indyjskiej muzyki, wędrowała po Ladakhu, zdobyła sześciotysięcznik, a także pracowała jako wolontariuszka ucząc języka angielskiego uchodźcę tybetańskiego w Dharamsali w Indiach.

KOLOSY 2007 – wyróżnienie w kategorii Podróże.

 

 

 

 

 

 

 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >> II SPE - Program © 1999-2008 MART