NAGRODY ZA DOKONANIA ROKU

 

KOLOSY 2004

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

   Program

Relacja

 Galeria  

 

 

VII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Finał Nagrody Kolosy 2004 odbyły się w dniach 3-6 marca 2005 roku w Gdyni.  Było to niewątpliwie największe forum polskich i polonijnych środowisk podróżniczo-eksploracyjnych. Forum żywe i autentyczne, bo uczestniczyli w nim sami bohaterowie a nie atrakcyjne, lecz wyreżyserowane przekazy filmowe.

 

Rozpoczęto w czwartek (3 marca), jak na portowe miasto przystało Dniem Wody. W kolejnym Dniu Podróży dominowali uczestnicy wypraw lądowych. Trzeci dzień poświęcony został, temu co działo się w górach, czyli speleologii i wspinaczce. Niedzielę zdominował Fotoplastykon, czyli krótkie pokazy multimedialne z całego świata.

  

O czym można było usłyszeć w Gdyni ?

 

Po szesnastu latach przerwy Polacy zdobyli kolejny ośmiotysięcznik zimą (Shisha Pangma). Janek Mela, przy pomocy doświadczonych polarników: M. Kamińskiego, W. Moskala i W. Ostrowskiego, zdobył dwa bieguny. Łukasz Supergan przeszedł samotnie Łuk Karpat, a Mieczysław Parczyński przekroczył 200 tys. w swojej rowerowej trasie po Polsce. Jak na osiemdziesięciolatka nadal czuję się dziarsko i nie myśli o zakończeniu podróży. Oni wszyscy byli w Gdyni, ale wymienione pozycje  to tylko wierzchołek góry lodowej, bo Spotkania to ponad 50 prelekcji i pokazów w przeciągu czterech dni, od przedpołudnia do późnych godzin nocnych.

 

Impreza dotyczyła polskich dokonań, ale tegorocznym wyjątkiem byli czescy żeglarzy, którzy pięć lat tułali się po morzach na replice „Victorii”. Na włączeniu ich do oceny zadecydowały mocne związki z Polską, bo z naszego portu wypłynęli, tu znaleźli niedokończony kadłub, tu go zwodowali i tu także, na naszej morskiej uczelni, jeden z nich zdobywa żeglarska wiedzę. Prelekcja Czechów spotkała się z życzliwym przyjęciem publiczności, co było dla nich sporym zaskoczeniem.

 

Niepowtarzalny klimat stworzyła wspaniała  publiczność Spotkań, żegnając wielu prelegentów owacjami na stojąco. Nie czuło się bariery wieku. Widownia, tak samo życzliwie odbierała Janka Melę, jak i starszego o ponad sześćdziesiąt lat Mieczysława Parczyńskiego. Tej atmosfery, która panuje na Spotkaniach, nie da się opisać słowami. To trzeba poczuć.

 

Tradycyjnie na Spotkania zapraszani są (jako goście specjalni) autorzy największych polskich eksploracji XX wieku. Tym razem mogliśmy posłuchać Andrzeja Piętowskiego (kanion Colca) oraz Leszka Cichego, zimowego zdobywcy Mt Everestu sprzed ćwierć wieku.

 

W sobotnie popołudnie, 5 marca o godz. 17.00, zostały wręczone KOLOSY 2004, prestiżowe nagrody za dokonania minionego roku w kategoriach: Podróże, Żeglarstwo, Alpinizm, Eksploracja Jaskiń, Wyczyn Roku. Najważniejszą nagrodą był Super Kolos, którego otrzymali Marek Kamiński i Wojciech Moskal, za dotarcie do Bieguna Północnego, bez wsparcia z zewnątrz, w 10. rocznicę wydarzenia. Nagrodę wręczył zeszłoroczny laureat tej nagrody, wybitny podróżnik i filmowiec Stanisław Szwarc-Bronikowski.

 

Kolosy łączą wszystkie pokolenia i wszystkie środowiska. Bez niepotrzebnego nadęcia i ściągania prelegentów wysokimi nagrodami. Każdy przyjeżdża tutaj nie licząc na honoraria i zaszczyty. Jeżeli dostaje statuetkę, czuje się doceniony, jeżeli nie, to i tak powraca tu za rok, by poznać sobie podobnych zapaleńców, wymienić doświadczenia i uciec, chociaż na chwilę, od świata zgiełku i plastikowych idoli. Jak twierdzi kapitan Chojnowska - Liskiewicz (członek Kapituły): "Celem konkursu KOLOSY nie jest wyróżnianie wybitnych osiągnięć sportowych, lecz popularyzacja niekomercyjnej działalności odkrywczej i eksploracyjnej ".

 

Czterodniowy maraton, który miał miejsce w Teatrze Miejskim w Gdyni odbywał się przy wypełnionej po brzegi sali. Niestety nie udało się organizatorom pomieścić wszystkich chętnych, dlatego warto powiększyć bazę Spotkań, gdyż zainteresowanie imprezą narasta w postępie geometrycznym i jeden obiekt już nie wystarcza. Spotkaniom dodali swady prowadzący, poszczególne dni, dziennikarze-podróżnicy: Dariusz Podbereski, Bogdan Kwiatek, Michał Kochańczyk i Agnieszka Wroczyńska. Finał poprowadził  gość specjalny - Andrzej Piętowski.

 

 

 

  

  

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 WWW.KOLOSY.PL >> KOLOSY 2004  © MART 1999-2009