NAGRODY ZA DOKONANIA

 
 

DZIEŃ TRZECI

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 
 

 

 

D.  SALA

program

opisy pokazów  PIĄTEK

SOBOTA NIEDZIELA

SEMINARIUM

"Podróże III w."

FOTOPLASTYKON

program

SALON

plan hali

RELACJA

z Kolosów

 Niedziela, 13 marca 2011 r.

wstęp wolny

 

Prowadzący: Dariusz Podbereski

10.00-12.40 BLOK VIII FOTOPLASTYKON


Szerpowie piekieł

Zygmunt Leśniak

 


Poruszający film gdańskiego podróżnika z wyprawy na Borneo, Kalimantan, Jawę i Sumatrę opowiada o górnikach nazywanych czasem „Szerpami piekieł”, którzy w ekstremalnych warunkach, ręcznie wydobywają siarkę z krateru wulkanu Kawah Ijen na wschodnim krańcu indonezyjskiej wyspy Jawa. Ich katorżnicza, rujnująca zdrowie praca nie zmieniła się wiele od czasów kolonialnych i wykonywana jest wciąż tymi samymi, prymitywnymi metodami.
W realiach XXI w. szokuje i budzi sprzeciw zarówno jej skrajnie nieludzki charakter, jak i ekonomiczny bezsens.


Serce w plecaku
Karina i Marcin Stencel

 W trakcie swojej czternastomiesięcznej, niespiesznej podróży po Ameryce Południowej Karina i Marcin odwiedzili co prawda wiele turystycznych atrakcji, ale najważniejsze było dla nich coś zupełnie innego. Na drugi kraniec świata pojechali bowiem przede wszystkim po to, żeby pomagać. Jako wolontariusze imali się najprzeróżniejszych zajęć – od budowy kanałów irygacyjnych, przez wystawianie spektakli teatralnych z młodzieżą, po wyprowadzanie pumy na spacer. Poza tym chodzili po górach, starali się uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców kontynentu, dotarli własnoręcznie wydrążoną dłubanką do amazońskiego plemienia ludzi-kotów, w Boliwii zaś przyglądali się krwawemu Świętu Krzyża.


W poszukiwaniu kadru idealnego
Wojtek Wójcik

 Krajobrazy Azji i Ameryki Południowej oraz sceny z codziennego życia mieszkańców tych dwóch kontynentów. Fotoreportaż z fabryki cegieł i stoczni w Bangladeszu, japońska jesień, patagońskie przestrzenie oraz pojedyncze zdjęcia, które opowiadają niezwykłe historie z Indii, Birmy, Kambodży, Peru i Boliwii.
Ich autor, Wojtek Wójcik, z zawodu prawnik i filozof, swoje powołanie odnalazł w fotografii dokumentalnej. Realizuje je w najdalszych zakątkach świata. Od ponad pięciu lat (z małymi przerwami) przemierza Azję, Amerykę Południową i Australię. W fotografii najbardziej pociąga go moment napięcia, jaki powstaje między fotografem a fotografowanym, oraz chwile, w których nagle w zwykłości otaczającego świata dostrzega się coś subtelnego i próbuje się to uchwycić.


Haiti: jedna wyspa, dwa światy
Michał Witkiewicz

 Wyspa Haiti, druga (po Kubie) pod względem wielkości na Karaibach, to nie tylko dwa państwa, ale dwa kompletnie różne od siebie porządki. Położona na wschodzie i zajmująca dwie trzecie powierzchni wyspy Dominikana to kraj względnie zamożny, o silnej tradycji i kulturze latynoskiej, chętnie odwiedzany przez turystów z bogatego świata. Ściśnięte po zachodniej stronie państwo Haiti to natomiast najuboższy kraj całej północnej półkuli, zamieszkany w większości przez potomków Afrykanów przywiezionych tutaj przed kilkoma wiekami do niewolniczej pracy. Potężne trzęsienie ziemi, które w styczniu 2010 r. miało miejsce na wyspie, doświadczyło w głównej mierze i tak już bardzo biednego Haiti, pogłębiając ogromną przepaść dzielącą dwa kraje. Do obu z nich w trakcie swojej podróży dotarł Michał Witkiewicz.


India Go. Fotoopowieść o Azji
Dorota i Iwona Szelezińskie

 Fotograficzny zapis licznych podróży po Indiach oraz Nepalu, którego autorki nie koncentrują się na odwiedzonych przez siebie miejscach i trasie, ale starają się wniknąć w atmosferę tego rejonu Azji. Poprzez zdjęcia, którym towarzyszy świetnie wprowadzająca w klimat lokalna muzyka, opowiadają o życiu ulicy i ludziach z ich codziennymi zajęciami, przyzwyczajeniami, troskami, obyczajami i zależnościami.
Całość pokazu została podzielona na tematyczne sekwencje, poświęcone m.in. religii (islamowi i hinduizmowi), kulturze, muzyce, zapachom oraz funkcjonowaniu społeczeństwa i rolom, jakie pełnią w nim kobiety i mężczyźni.


Afryka Nowaka
Piotr Strzeżysz, Piotr Sudoł

 „Afryka Nowaka” to bezprecedensowa sztafeta szlakiem wybitnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się przede wszystkim na rowerze, ale również pieszo, konno, łodzią i na wielbłądzie. W trwającym od listopada 2009 r., podzielonym na ponad dwadzieścia etapów i zamierzonym na dwa lata przedsięwzięciu bierze udział kilkudziesięciu podróżników z Polski i zagranicy. W 2010 r. uczestnicy wyprawy, jak Nowak, przemierzyli na rowerach i pieszo kilkanaście tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach Egiptu, Sudanu, Sudanu Południowego, Ugandy, Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy, Burundi, Zambii, Zimbabwe, RPA, Namibii i Angoli, zamontowali kilkadziesiąt tabliczek upamiętniających historyczną podróż sprzed blisko osiemdziesięciu lat, a także spotkali ludzi pamiętających do dziś brodatego podróżnika z Polski, który w niespotykany sposób przemierzał Afrykę w czasach ich dzieciństwa.

12.40-13.10 PRZERWA

13.10-15.45 BLOK IX FOTOPLASTYKON


Nowa Gwinea: Sepik - kraina ludzi-krokodyli
Przemysław Domański

 Tam, gdzie majestatyczny Sepik toczy swe brązowe wody przez dżunglę północnej Nowej Gwinei, ludzie-krokodyle starają się w swoich wioskach i w domach duchów pielęgnować odwieczne, czasem krwawe, rytuały. Od 1885 r., gdy pierwszy biały człowiek zobaczył Wielką Rzekę, z mniejszym lub większym powodzeniem współczesność próbuje się tu mieszać z epoką kamienną.
W podróży przez Nową Gwineę udamy się do miejsca, gdzie nie ma prądu i komórek, a paliwo do silnika przyczepionego do tradycyjnej dłubanki wozi się w ogromnej beczce. Do miejsca, które nazywane jest skarbcem starej sztuki papuaskiej. Do miejsca, gdzie nie trzeba się uczyć żadnego z ośmiuset czy tysiąca języków plemiennych, bo większość osób i tak potrafi się jakoś porozumieć w zupełnie nowym języku – tok pisin. Mitupela invaitim yupela na lukim yu long Mas.


Na bocznych ścieżkach Myanmaru
Iwona, Michał i Maciek Guć

 W Myanmarze, czyli dawnej Birmie, wieloletnie rządy wojskowej junty doprowadziły kraj do stagnacji i biedy porównywalnej z sytuacją najuboższych państw świata. W rezultacie życie mieszkańców prawie nie zmienia się tam od dziesięcioleci. Władze niechętnie zapatrują się przy tym na obcokrajowców, przez co państwo, sąsiadujące choćby z popularnymi Tajlandią, Chinami i Indiami, rzadko jest wybierane jako cel przez podróżników, a co za tym idzie, nie zachodzą w nim zmiany, które gdzie indziej wymusza m.in. rozwój turystyki.
Jednak nawet w nieczęsto odwiedzanym kraju można sobie dodatkowo urozmaicić podróż, omijając miejsca rekomendowane w przewodnikach, by, kierując się bocznymi trasami, lepiej poznać życie mieszkańców, które niewiele zmieniło się od czasów kolonialnych. Przejechanie kraju z południa na północ lokalnym transportem kolejowym, drogowym i rzecznym zajęło rodzinie Guciów trzy tygodnie. Pozostały niezapomniane wrażenia, dla których bezsprzecznie warto było znosić trudy podróży.


Wyrachowane szaleństwo, czyli pasja rekordzisty
Jerzy Adamuszek - gość specjalnyPodróżnik, odkrywca, geograf i autor książek, którego osiągnięcia zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Pierwszy raz w 1986 r. Podczas samotnego samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą Jerzy Adamuszek pokonał wtedy dystans 23 527 km wzdłuż obu Ameryk w ciągu zaledwie 18 dni, 11 godzin i 45 minut! Mało tego - zrobił to w iście słowiańskim stylu. Nie jechał bowiem pojazdem z napędem na cztery koła, ale klasycznym „krążownikiem szos” – cadillakiem elegance, rocznik 1979.
W Księdze Rekordów znajdują się też inne jego wyczyny, m.in. odkrycie najdłuższego w świecie transkontynentalnego połączenia wodnego: z Zatoki Meksykańskiej do Morza Beauforta.
Urodzony w Chechle, na skraju Pustyni Błędowskiej, a od z górą 30 lat mieszkający w Kanadzie Adamuszek, to postać wyjątkowa jednak nie tylko ze względu na rekordy Guinnessa. Podróż rowerem przez Góry Skaliste, dwie wyprawy do źródeł Amazonki, ekspedycja śladami Pawła Strzeleckiego przez Australię, spłynięcie kajakiem Wisły czy wejście na Aconcaguę to ledwie niektóre pozycje z długiej listy zrealizowanych przez niego niezwykle różnorodnych przedsięwzięć. W Gdyni opowie polskiej publiczności o swojej pasji i fascynacji światem, która pcha go do podejmowania kolejnych wyzwań.

 

 

Apoteoza męstwa – zima w Karakorum

Simone Moro - gość specjalny Kolosów

 

 

Ten cel przez lata wydawał się nieosiągalny: zdobycie ośmiotysięcznika w Karakorum. Zimą. Odwaga i wytrwałość w końcu przyniosły jednak efekty. 2 lutego 2011 roku Włoch Simone Moro, Kazach Denis Urubko oraz Amerykanin Cory Richards stanęli na szczycie Gaszerbruma II, jako pierwsi w historii o tej porze roku.

Dla Richardsa był to pierwszy ośmiotysięcznik w ogóle, zaś dla Urubki, zdobywcy Korony Himalajów, drugi, po Makalu, zdobyty zimą. Simone Moro natomiast, który w Gdyni opowie o tym niezwykłym dokonaniu i zaprezentuje film będący relacją z wyprawy, stając na szczycie Gaszerbruma II, osiągnął swój trzeci zimowy ośmiotysięcznik. W roku 2009, właśnie z Urubką, zdobył Makalu, cztery lata wcześniej zaś Sziszapangmę. Wyczynu w roku 2005 dokonał wraz z nieodżałowanym Piotrem Morawskim (osiągnięcie zostało nagrodzone Kolosem), który był jego partnerem wspinaczkowym także na wielu innych wyprawach.

Simone Moro, który tak znakomicie kontynuuje tradycję zimowego himalaizmu zainicjowaną ponad 30 lat temu przez Andrzeja Zawadę, przyjedzie do Polski tylko na jeden dzień, specjalnie, by wziąć udział w Kolosach. Spotkanie z nim poprowadzi Krzysztof Wielicki, pierwszy w historii zimowy zdobywca Mount Everestu.

 


15.45-16.00 PRZERWA

16.00
CEREMONIA WRĘCZENIA KOLOSÓW, NAGRODY IM. ANDRZEJA ZAWADY I NAGRODY DZIENNIKARZY
Prowadzenie: Hanna Wilczyńska-Toczko i Jerzy Boj.

 


17.20
Koncert AINU
Muzyka grana na instrumentach etnicznych z całego świata przeplatana z niezwykłymi zdjęciami wyświetlanymi z dwóch projektorów. Widok płonących pochodni, kolorowe światła, unoszące się dymy i fotografie z Nepalu, Indii, Tybetu oraz Nowej Zelandii. Całość tworząca barwne i sugestywne widowisko muzyczne.

18.00
Miej odwagę! - memoriał im. Piotra Morawskiego
Finał nagrody organizowanej przez Olgę Morawską i Alpinus Expedition Team.

 


„Sam nie wiem gdzie"
Marek Klonowski

 To mógłby być zwykły film, o zwykłej półtoramiesięcznej podróży motocyklami enduro w góry Tien-Szan na pograniczu kirgisko-chińskim. 16 tys. km przez Polskę, Ukrainę i Rosję, a potem przez kazachskie stepy aż do Kirgistanu i z powrotem, w trakcie – dla urozmaicenia – trekking na lodowcu Inylczek oraz próba zdobycia siedmiotysięcznika Chan Tengri. Ze względu na swojego autora film jednak zwykły nie jest.
Marek Klonowski, laureat Kolosa 2008 w kategorii „Wyczyn roku” i jeden z najbarwniejszych stałych bywalców gdyńskich Spotkań, zrealizował materiał, który ogląda się jak najlepszy film przygodowy. Jest droga, jest przestrzeń, są góry. Na trasie przeszkody i niepowodzenia, zwroty akcji, których się nikt nie spodziewa, i szarże (motocyklowe) w iście ułańskim stylu. A do tego wyraziści bohaterowie.


„Ekspedycja Wisła”
Marek Kamiński – gość specjalny Kolosów

Film w reżyserii Joanny Łęskiej i Doroty Adamkiewicz z muzyką Leszka Możdżera przedstawiający historię podróży Marka Kamińskiego, który dwukrotnie przemierzył kajakiem Wisłę od źródeł aż do jej ujścia.
Znany podróżnik i polarnik, spływając z nurtem „polskiej Amazonki”, spotykał się mieszkańcami położonych nad nią miast, wsi i miasteczek, rozmawiając zarówno o realizowanym projekcie ekspedycyjnym, jak i o szansach i zagrożeniach, jakie stoją przed Wisłą. Podczas wyprawy zbierano też dane, na przykład w postaci próbek wody, na podstawie których dokonywana jest diagnoza sytuacji ekologicznej Wisły.
W filmie Marek Kamiński na bieżąco komentuje wydarzenia, jakie spotykają go na trasie, i przedstawia pomysły dotyczące przyszłości Wisły, koncentrując się na tych, które pozwolą jak najlepiej chronić rzekę i zachować ją w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Po filmie Marek Kamiński będzie podpisywał swoje książki.

20.15
Ogłoszenie laureatów Nagród Publiczności
Losowanie nagród rzeczowych dla osób biorących udział w głosowaniu.

 

 

 

 

 

 
    AKTUALNOŚCI
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
       motto
     geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy


 


 

Sponsor Kolosów

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >> KOLOSY 2010 © 1999-2010 MART