NAGRODY ZA DOKONANIA

 
 

SEMINARIUM

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 
 

 

 

D.  SALA

program

opisy pokazów  PIĄTEK

SOBOTA NIEDZIELA

SEMINARIUM

"Podróże III w."

FOTOPLASTYKON

program

SALON

plan hali

RELACJA

z Kolosów

 

 

 

SEMINARIUM „PODRÓŻE TRZECIEGO WIEKU”

Sala seminaryjna, niedziela 13 marca 2011 r.

10.00-12.30

wstęp wolny

Czy żeby podróżować, koniecznie trzeba być młodym, silnym, bogatym i nie mieć rodziny? Ponad dziesięć lat istnienia Kolosów, to także czas systematycznego edukowania społeczeństwa i odkłamywania stereotypów.

Tomasz Gorazdowski, dziennikarz radiowej „Trójki”, uczestnik motocyklowej podróży dookoła świata:
Jestem pod wrażeniem tego, jak ogromny jest przekrój wiekowy osób na Kolosach. Widać całe rodziny, są zarówno małe dzieci, jak i całkiem leciwi Państwo. I wszyscy wydają się czuć tu na swoim miejscu.
[Gdynia, marzec 2010]

Kolosy i Ogólnopolskie Spotkania Podróżników to nie tylko prezentacje filmów, zdjęć i relacji z wypraw, lecz także jedyne w Polsce na taką skalę forum wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji. Ile pomysłów nowych podróżniczych przedsięwzięć zrodziło się i rodzi co roku właśnie w trakcie trzech dni imprezy, trudno byłoby zliczyć. A ile osób, zafascynowanych tym, co widziało w Gdyni, przełamało się i podjęło decyzję, by w końcu również zacząć realizować swoje marzenia? Też bezliku. To jednak nie wszystko, bowiem oddziaływanie „kolosowego fermentu” jest znacznie szersze.

Samotne wyprawy kobiece, egzotyczne podróże z dziećmi, samodzielne organizowanie ambitnych projektów ekspedycyjnych – seminaria na te i inne rzadko poruszane tematy, które od kilku lat towarzyszą Kolosom, miały w większości przypadków prekursorski charakter i były pierwszą w Polsce okazją do publicznego omówienia tych zagadnień w systematyczny sposób.

 

 

 

Poprzeczka została zawieszona wysoko. Co zatem będzie tematem seminarium w tym roku? Podróże „trzeciego wieku”!

 

W Gdyni nigdy nie brakowało podróżników, którzy z zaglądania im w metrykę nic sobie nie robią, a od spokojnej i przewidywalnej emerytury w kapciach przed telewizorem zdecydowanie wyżej cenią przygodę i to niezwykłe uczucie, kiedy, budząc się rano, nie wiedzą jeszcze, gdzie przyjdzie im przenocować.

Kpt. Henryk Widera, który za rejs dookoła Europy na niewielkim jachcie otrzymał wyróżnienie za rok 2008 w wieku lat 78, Eugeniusz Dmochowski, który całą Europę przemierzył z kolei na piechotę (łącznie ponad 9000 km; na ostatnim odcinku w towarzystwie żony, jadącej na wysłużonym rowerze – składaku jubilacie – z namiotem i kuchnią na bagażniku), czy załoga dezety Michała Jósewicza (średnia wieku podczas ostatniego rejsu dookoła Rugii i na Bornholm: 66 lat) to tylko klika z naprawdę wielu osób regularnie goszczących na Kolosach, które są żywym dowodem na to, że szacowny wiek nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń o podróżach.

 

Seminarium poprowadzi Jarosław Frąckiewicz, zarażający wszystkich dookoła niespożytą energią i poczuciem humoru, siwobrody kajakarz.

 

 

10.00-10.20

W grupie siła

Jarosław Frąckiewicz

 

Dwukrotny laureat nagrody publiczności Kolosów za najciekawszą prezentację (plus jedno wyróżnienie w tej kategorii) opowie nie tylko o tym, jak samodzielnie zorganizować wyprawę kajakową i cało z niej wrócić, najlepiej też nie tracą sprzętu, ale przede wszystkim przedstawi działalność towarzysko-turystyczno-tanecznej grupy TT. Działa w Trójmieście, zrzesza „dobre roczniki” i pełni trudną do przecenienia rolę motywującą. Dla starszych osób bowiem największym problemem niepozwalającym na realizację marzeń (na które w końcu nigdy nie jest za późno), często jest brak wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. W grupie siła!

 

10.25-10.55

Pigułka Azji

Ryszard Teisseyre

 

Opatrzony rejestrowanym na gorąco komentarzem film będący relacją z wyprawy rowerowej po Azji. Pokazuje trud pokonywania syberyjskiego Ałtaju, zmagania z mongolskimi bezdrożami i pustynią oraz piękno Bajkału. Niby nic nadzwyczajnego, ale suma wieku dwóch podróżników uczestniczących w tym przedsięwzięciu przekroczyła 120 lat.

 

11.00-11.20

Niskobudżetowe żeglarsko morskie

Michał Jósewicz

 

Nie dość, że w załodze, jaką zebrał wokół siebie 63-letni kpt. Michał Jósewicz, on sam rzadko bywa najstarszy, to jeszcze „żeglarski obóz wędrowny dla dziadków”, którym kieruje, wyprawia się na swoje pełnomorskie rejsy ni mniej ni więcej tylko szalupą! Na dezecie, odkrytopokładowej łodzi wiosłowo-żaglowej z zasady przeznaczonej wyłącznie do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, odbyli już ze Świnoujścia rejsy na Bornholm, do Kopenhagi i wokół Rugii. Załoga DZ „Sum” to najlepszy przykład na to, że do żeglowania nie potrzeba pieniędzy, ale chęci i ducha.

 

 

11.25-12.00

Odyseja „trzeciego wieku”

Eugeniusz Dmochowski

 

W takie historie trudno uwierzyć nawet, gdy wie się na pewno, że miały miejsce. Małżeństwo wrocławskich seniorów (66 i 73 lata) zamiast tylko wspominać (a przecież byłoby co – pan Eugeniusz to zaprawiony piechur) spełniło marzenie swojego życia – podróż dookoła świata. Przemierzywszy Rosję, Mongolię, Chiny, Japonię, USA i Kanadę wrócili do Polski i przekonali się, że Ziemia jest naprawdę kulista. Byli wszędzie tam, gdzie zawsze pragnęli. Podróżowali skromnie, niskobudżetowo, korzystając ze schronienia u rodziny, znajomych i spotykanych osób.

 

 

12.05-12.30  Dyskusja 

 

 

 

Na Kolosach odbyły się już seminaria:

 

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ

21 marca 2009 r.

 

JAK PODRÓŻOWAĆ Z DZIEĆMI

13 marca 2010 r.

 


 

 

 

 

 

 
    AKTUALNOŚCI
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
       motto
     geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy

 

 

 


 
 WWW.KOLOSY.PL >> SEMINARIUM © 1999-2010 MART