NAGRODY ZA DOKONANIA ROKU

 

KOLOSY 2008

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 

  PROGRAM SEMINARIUM RELACJA ROZMOWY  GALERIA


11. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy
i Alpinistów
10. edycja Nagrody Kolosy

Gdynia, 20-22 marca 2009 r.

 

 

O randze i sukcesie imprezy nie świadczą same liczby, ale mając na uwadze ocenę jej popularności możemy podać następujące dane:

  • 75 pokazów i prelekcji w dwóch salach  

  • ponad 2000 osób uczestniczyło w sobotę, na prelekcji "Chopina", w dużej sali

  • około 2500 osób przebywało, w tym czasie, w całym obiekcie, który był w całości do dyspozycji Spotkań, uczestnicząc w seminarium, wystawie, kiermaszu i pokazach na dużej sali.

  • łączna ilość uczestników, którzy brali udział w Spotkaniach przez trzy dni ich trwania (dokładnie 40 godzin), przy założeniu, że przeciętnie uczestnik Spotkań przebywał w hali 5 godz. a średnie wypełnienie wyniosło 1500 osób {(40:5) x 1500} to 12 000 osób

 

Kolosy po raz dziesiąty

 

Ależ to była impreza! Ogromna sala, wielki ekran, mnóstwo ludzi. I cały czas coś się działo. W głównej hali, na korytarzach, w Sali Seminaryjnej, wszędzie. A przy tym wszystkim, całym ogromie i skali imprezy, ta atmosfera, którą na Kolosach udaje się utrzymać już od dziesięciu lat: klimat autentycznych spotkań podróżników. Magnetyczny i energetyczny. Dzięki temu mamy za sobą trzy dni, które dla wielu uczestników i widzów były w tym roku kluczowe: „nakręciły” ich pozytywnie oraz zainspirowały do działania. Pozwoliły uwierzyć, że można i naprawdę warto realizować swoje marzenia. 

 

X finał Kolosów, który odbył się w niedzielę 22 marca, zakończył trwające od piątku XI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Imprezy po raz pierwszy zorganizowano w nowej, ogromnej Hali Sportowo-Widowiskowej GDYNIA. Przeprowadzka udała się znakomicie, a publiczność dopisała jak zwykle, a nawet bardziej. Na niektórych pokazach, by pomieścić wszystkich chętnych do ich obejrzenia, trzeba było otwierać dodatkowe, boczne sektory trybun. Sprawa niebagatelna, bo miejsc siedzących było na sali przygotowanych (z dostawionymi krzesłami) 1688.

 

Tak to wyglądało m.in. na prelekcji „Chopina”, który z okazji jubileuszu Kolosów przypomniał jedną z najbardziej niezwykłych podróży prezentowanych w historii OSPŻiA. W trakcie pięcioletniej autostopowej wędrówki dookoła świata w latach 1998-2003 on i nieżyjąca już dziś Kinga Choszcz pokazali, jak realizować marzenia i cieszyć się życiem w drodze. Przesłanie tej niesamowitej wyprawy pozostaje aktualne do dziś. „Chopin” zakończył nim swoje wystąpienie: „Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." To słowa, które świetnie oddają atmosferę i specyfikę Kolosów. 

Tomek brał udział w prezentowanej w niedzielę ekspedycji zakończonej zdobyciem najwyższego szczytu Arktyki. Dzień po Kolosach mówi tak: „Kurcze, nadal jestem pod wrażeniem. Co za mega impreza. Jestem nabuzowany energią i obmyślam wyprawy. No ale w sumie, co się dziwić? To właśnie po to było: żeby poznać ludzi i się zainspirować” – mówi. Z kolei Michał, który na Kolosach był po raz pierwszy, do tej pory podróżował niewiele. Do tej pory, bo te trzy dni zrobiły na nim kolosalne wrażenie: „Takie rzeczy ludzie robią.. Naprawdę – trzeba jeździć, szkoda życia na siedzenie i narzekanie. Kolosy i to, co tu zobaczyłem, zmieniły moje myślenie” – wyznaje.

 

Jego przykład jest ważny z jeszcze jednego powodu: tym, co wyróżnia Kolosy, jest ich otwarty i bezpretensjonalny charakter. To nie zamknięta, hermetyczna impreza dla wtajemniczonych, na której ci, co zjeździli pół świata (a przynajmniej się tym chwalą) zadzierają nosa i patrzą z góry na tych, którzy widzieli mniej. Klimat ekskluzywności i niedostępności – to nie tutaj. W Gdyni chwalenie się i wynoszenie ponad innych nie jest dobrze widziane. Tu ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, wzajemnie inspirują, poznają się i cieszą. I jeszcze dostają za to nagrody.

By otrzymać możliwie pełny obraz imprezy, trzeba jeszcze dodać jej niezwykłą wprost różnorodność i to na bardzo wielu płaszczyznach. Spróbujmy zatem dokonać szybkiego przeglądu tego, co oglądaliśmy w Gdyni. A był to pełny przekrój najbardziej interesujących polskich przedsięwzięć podróżniczych roku 2008. Prezentowali się młodzi – uhonorowana Nagrodą Publiczności poślubna podróż Joli i Jarka Kaniów dookoła świata, którzy na Kolosy przyjechali z „owocem” tej wyprawy, trzymiesięczną Rózią – i znacznie starsi, jak np. 78-letni Henryk Widera, który,  żeby samotnie opłynąć jachtem Europę, interweniował u samego Władimira Putina, a podczas rejsu codziennie grywał na skrzypcach, jest bowiem emerytowanym koncertmistrzem szczecińskiej opery.

 

Było niezwykle zabawnie, ale kiedy było trzeba – poważnie, a momentami wręcz wzruszająco. Publiczność pękała ze śmiechu, gdy na filmie Wiesława Michalaka relacjonującego kajakową wyprawę do Ałtaju, jeden z bohaterów, spotkany po drodze Rosjanin, zastanawiał się, jak to jest, że rzeka płynie w dół po ziemi, ale do góry po drzewie już nie chce, a Jarosław Frąckiewicz udowodnił, że z profilu wygląda zupełnie jak Lenin. Wesoło było też na filmie Marka Klonowskiego, który z dystansem i autoironicznym poczuciem humoru opowiedział o niesamowicie trudnym i wymagającym przedsięwzięciu (zdobycie najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan, oraz kilkudziesięciodniowy trawers lodowca), za które zresztą – wraz z Tomaszem Mackiewiczem – otrzymał Kolosa w kategorii „Wyczyn roku”. Z kolei grotołazi ze Speleoklubu Bobry Żagań pokazali wyjątkowo osobisty i refleksyjny film z dramatycznej wyprawy na Papuę.

 

O X edycji Kolosów i XI OSPŻiA opowiadać można by naprawdę sporo, ale najlepiej było tam  po prostu być, zobaczyć i poczuć atmosferę. Ci, którzy tę okazję mieli i z niej skorzystali, na pewno długo o tym nie zapomną.

 

Piotr Tomza

 

 

FOTOREPORTAŻ

 

 

Kpt. Wojciech Jacobson wręcza Super Kolosa kpt. Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marek Kalmus laureat- Nagrody Specjalnej. W głębi

wręczający - Piotr Chmieliński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakub Pająk - Kolos w kategorii Podróże

 

 

 

Wyróżnieni w kategorii Podróże: Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas. Wręczał: Dominik Bac

Wyróżniony dwukrotnie, przez Kapitułę i dziennikarzy, żeglarz - Henryk Widera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kinga Baranowska - Kolos w kategorii Alpinizm

 

\

 

Wyróżnieni alpiniści: Michał Król i Andrzej Sokołowski.

 

Marek Klonowski z Kolosem w kategorii Wyczyn Roku.

 

 

Wyróżnieni w kategorii Wyczyn roku

 

 


Laureaci Nagrody im. A. Zawady - ATK Watra. Wręczają Anna Milewska i  Prezydent Wojciech Szczurek


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarek i Jola Kania

laureaci nagrody publiczności za najlepszą prezentację

 

 

 

Na Kolosy wprost z drogi.  fot. Joanna Pawlus

 

 

 

 

 

 

Sala seminaryjna - projekcja filmu 3D z wyprawy żaglowozami

 

Seminarium:  Monika Witkowska - „Kobieta sama w podróży"

 

Czeski żeglarz Michal Nešvara wśród Kolosów

 

Janusz Janowski - spiritus movens Spotkań

 

                                              więcej zdjęć i filmy --> kolosy.blogspot.com

 

 

Zdjęcia:

1, 7, 11, 13                   Michał Sygut

pozostałe bez podpisu   Adrian Larisz

 

 

 

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 



 
 © 1999-2009 MARTT