SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW Z KOLOSEM W TLE

 
 

I SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW I EKSPLORERÓW

Kraków

24-25 listopad 2007

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Zajazd Kościuszkowski

ul. Białoprądnicka 3

Wstęp wolny

Pomysł  i realizacja: Janusz Janowski

 

 

program

 dzień pierwszy  

dzień drugi

rozmowy mp3

 

 

 

Program

 

 

SOBOTA 24 listopad 2007

 

Prowadzenie: Magda Wrona
 

17.00

Otwarcie Spotkań

 

17.10-17.50
FITZ ROY - PATAGOŃSKIE REMINISCENCJE

Wiesław Burzyński

 

Pięciu Polaków – Piotr Lutyński (kierownik wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco-Dąsal, Jacekł Kozaczkiewicz i Michał Kochańczyk – w Wigilię 1984 roku weszli na wierzchołek Fitz Roya (3415 m) w Patagonii, jednego z najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata. Opowieść o wyprawie zorganizowanej przez Klub Wysokogórski w Krakowie to pełna emocji i napięcia relacja z dwunastu dni zmagań, zakończonych przeprowadzeniem nowej drogi wspinaczkowej na północnej ścianie Fitz Roya. A wszystko to w najbardziej wietrznej krainie świata.

 

 

18.00-19.10

ZDOBYCIE AMAZONKI

Gość specjalny Spotkań - Piotr Chmieliński

 

Bohater kultowej już dziś książki Joe Kanea "Z nurtem Amazonki", wyróżniony w Krakowie w 2001 roku, wraz z pozostałymi członkami grupy Canoandes, Super Kolosem za zdobycie najgłębszego kanionu świata - kanionu Colca w Peru, opowie o "jednym z największych wyczynów XX wieku, porównywalnym ze zdobyciem bieguna północnego i Mount Everestu" (The New York Times): przepłynięciu kajakiem Amazonki.

Owa ekspedycja to sto siedemdziesiąt dni walki z żywiołem, andyjskimi rwącymi bystrzami, amazońską dżunglą, pokonywania własnych ograniczeń i nauki wytrwałości w dążeniu do celu. Z 10-osobowej grupy, w której było dwóch Polaków, tylko on jeden, jako pierwszy pokonał każdy z prawie 7000 kilometrów tej największej na świecie rzeki: od źródeł do ujścia.

 

 

19.20-20.10

PODRÓŻE W CZTERY STRONY ŚWIATA

Andrzej Urbanik


Kiedy zwiedziło się już ponad 100 krajów, jest z czego wybierać. Doskonale znany i ceniony propagator podróżowania tym razem opowie o tym, co w każdej z czterech stron świata wywarło na nim szczególne wrażenie. Usłyszymy zatem, jakie wyjątkowe rzeczy można odnaleźć na Islandii (północ),  w Namibii (południe),  w Japonii (wschód) i na Wyspie Wielkanocnej (zachód).

 

 

 

Fotoplastykon
Krótkie pokazy multimedialne


20.20-20.40
Wit Zawadzki
Uczestnicy wyprawy Tien Shan 2007, Maciej Stańczak i Wit Zawadzki, obrali sobie ambitny cel - jak na tak młody zespół - wejście na Chan Tengri i Pik Pobiedy. Po około miesięcznych zmaganiach z górami i pogodą udało im się zdobyć te dwa szczyty.


20.50-21.10
Adrian Larisz
Impresje fotograficzne z Ukrainy i Mołdawii.


21.20-21.40
Sławomir Kunc
Fotograficzna podróż po zachodniej i środkowej Mongolii. Kraju, w którym główne arterie komunikacyjne wyglądają jak polne drożynki a asfaltu jest mniej niż w całych Myślenicach. Kraju, w którym nadal mieszka się w namiotach i poluje z sokołem na dłoni, gdzie ludziom bliżej jest do owiec, kóz, wielbłądów czy koni niż do własnych sąsiadów.
 

21.50-22.10
Marek Piątkowski
Samotny trawers Islandii

 

 

 

Niedziela 25 Listopada 2007

 

Prowadzenie: Magda Wrona


 

16.00-16.40

35 LAT „BYSTRZA”, CZYLI Z KAJAKIEM PRZEZ ŚWIAT I ŻYCIE

Tomasz Jakubiec

 

Opowieść o przygodzie z kajakami kilkunastu pokoleń krakowskich studentów. Przez 35 lat istnienia Klubu Bystrze z Krakowa przewinęło się przez niego kilka tysięcy ludzi. Zostawili po sobie dorobek, którego nie powstydziły by się najzacniejsze organizacje – światowe rekordy, egzotyczne wyprawy, pierwsze przepłynięcia dziewiczych rzek, prestiżowe imprezy i wiele innych „Naj...”. Co roku do klubu przychodzą następni, tak samo zarażeni "białą wodą" lub "szuwarowo-błotnym" pływaniem. Przejmują pałeczkę i tak to trwa. Już czwartą dekadę. Końca ("dzięki Ci Panie Boże") nie widać.

 

 

 

16.50-17.30

DZIEWICZE SZCZYTY KARAKORUM - HONBORO GROUP I SHIGAR MOUNTAINS

Wojciech Kozub

 

Pomiędzy lipcem a wrześniem tego roku odbyła się wyprawa eksploracyjno-wspinaczkowa w mało znane rejony Honboro Group oraz Shigar (Mango Gusor) Mountains w Karakorum Centralnym w Pakistanie. Wzięli w niej udział krakowscy wspinacze: Łukasz Depta, Andrzej Głuszek i Wojciech Kozub. Podczas blisko półtoramiesięcznej działalności udało im się wyeksplorować trzy do tej pory nieznane doliny (Thalle Glacier, Bukma Glacier, Khasumik Glacier) oraz dokonać wejść  na trzy trudne, sześciotysięczne szczyty (w tym dwa dziewicze).

Częste przekraczanie rwących rzek, kluczenie między szczelinami lodowcowymi, czy w końcu uniki przed spadającymi serakami – w czasie tej wyprawy problemy sprawiała nie tylko wspinaczka (w stylu alpejskim), ale też wyszukiwanie dróg dojścia pod ściany zdobywanych szczytów. W trakcie całej działalności górskiej nie korzystano z pomocy tragarzy.

 

 

 

17.40-18.30

BHUTAN-OSTATNIE KRÓLESTWO W HIMALAJACH

Marek Kalmus

 

Bhutan to jeden z nielicznych na świecie krajów, który oparł się masowej turystyce. Rządzony przez światłego króla, a zamieszkany przez społeczeństwo o jednym z najwyższych na świecie poziomie zadowolenia z życia, „Kraj Grzmiącego Smoka” to enklawa nieskażonej przyrody i ludzi dumnych z własnej tradycji duchowej i państwowej. To ukryty w himalajskich dolinach świat malowniczych wiosek i monumentalnych dzongów – klasztornych fortec. To zarazem ostatnie buddyjskie królestwo, gdzie buddyzm tybetański jest oficjalną religią państwową. Najstarsze klasztory i górskie pustelnie powstały tu już w VII i VIII wieku.

Marek Kalmus przemierzył cały ten kraj z zachodu na wschód, nie zapominając o wypadach w ważniejsze boczne doliny. Poszukiwał dawnych rytuałów oraz zachowanych dzieł i miejsc związanych z Thangtongiem Gjalpo, tybetańskim odpowiednikiem Leonarda da Vinci. Był świadkiem m.in. kilku festiwali klasztornych, inicjacji Długiego Życia oraz pierwszego w historii Bhutanu publicznego pokazania najważniejszej relikwii – samopowstałego posążka Buddy.

 

 

18.40-19.20

TAM, GDZIE NIE MA SŁOŃCA

Paweł Ramatowski

 

Podczas siedmioletniego okresu działalności w słoweńskim masywie Kanin, leżącym w Alpach Julijskich członkowie Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków osiągnęli ogromny sukces, jakim było doprowadzenie do wyeksplorowania drugiego pod względem głębokości trawersu jaskiniowego świata. System powstał w wyniku połączenia obu jaskiń w 2005 roku. Jego całkowita deniwelacja wynosi 1319 m, przy długości 8,2 km. Za tą eksplorację otrzymali w 2006 roku Kolosa. W 2006 roku uczestniczyli w międzynarodowej wyprawie w rejon Tian Xing, która doprowadziła do połączenia jaskiń Lan Mu Shu i Quikeng Dong. W ten sposób powstał najgłębszy system jaskiniowy Chin -983 m.

 

 

19.30-20.10

SUDAN 2007

Sławomir Kunc, Piotr Tomza

 

Blisko 7-tygodniowa siaha z wykorzystaniem najrozmaitszych środków i form lokomocji. Bardzo różnorodna również pod względem miejsc wybieranych na noclegi. Jej zasadniczą częścią był miesięczny pobyt w Sudanie – kraju, o którym pisze się i mówi mało, a jeśli już, to w bardzo złym świetle; kraju niewiarygodnie upalnym i suchym; kraju bardzo bezpiecznym i zamieszkanym przez nadzwyczaj otwartych, pogodnych i ciekawych ludzi; kraju, w którym gościnność mieszkańców sprawia, że nie trzeba się martwić o nocleg, ale biurokracja doskwiera niekiedy bardziej niż słońce; kraju, który jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce, chociaż skłonność jego obywateli do palenia sziszy nie wpływa dodatnio na tempo wzrostu gospodarczego.

 

 

20.20-21.00

KARAIBY 78

Mieczysława Pawełczyk-Nowak, Aleksy Gałka

 

Żeglarsko-naukowa wyprawa "Karaiby 78" rozpoczęła się w listopadzie 1978 roku. Zorganizował ją Krakowski Yacht-Club, wspólnie z klubem płetwonurków AKP "Krab". Jej uczestnicy przez ponad osiem miesięcy przebyli na jachcie "Zew Morza" 15000 mil morskich zawijając po drodze do 24 portów. Trasa biegła wzdłuż wybrzeży Zachodniej Europy i Afryki, przez Wyspy Kanaryjskie, Małe Antyle, Wenezuelę, Jamajkę, Kajmany, Kubę, Florydę, Wyspy Bahama i słynny Trójkąt Bermudzki. Jak na owe czasy, było to przedsięwzięcie pionierskie. Rękami, a raczej płetwami, członków „Kraba”, podczas wyprawy realizowano program naukowy, którego kierownikiem był Aleksy Gałka.

 

 

21.10-23.00

POKAZ FILMÓW LAUREATÓW KOLOSÓW Z LAT 2005-2007

 

ARKTYKA 2006
Film: 45’

 

Sto lat po Amundsenie jacht żaglowy „Nekton”, wraz z innym polską jednostką – jachtem „Stary”, przepłynął wśród lodów w ciągu jednego sezonu, ze wschodu na zachód,  Przejście Północno-Zachodnie. W świecie żeglarskim ten wyczyn od zawsze stanowił jedno z największych wyzwań. Wreszcie udało się go dokonać pod polską banderą. Załogę jachtu „Nekton” stanowili: kpt. Tadeusz Natanek, Gerard Natanek, Wiesław Natanek, Łukasz Natanek, Daniel Nogaś, Anna Cieślicka, Kazimierz Maucy. Rejs został nagrodzony KOLOSEM 2006 w kategorii  Żeglarstwo.

 

RIDERS ON THE STORM
Film: 15‘
Realizacja:
Mikołaj Książek i Katarzyna Gembalik

 

Marzenie mieli proste: kupić pakistańską ciężarówkę i sprowadzić ją do Polski. Mikołaj i Katarzyna chcieli, by dzięki ich poczynaniom ludzie mogli z innej strony spojrzeć na kraje takie jak Pakistan i Afganistan. Na świat instynktowny i w jakiś niewypowiedziany sposób bliższy życia niż wszystko, co oferuje nam cywilizacja Zachodu.

Przez ponad cztery  miesiące tułaczki przeżywali zarówno beztroskie chwile na pustynnych bezdrożach, jak i momenty siermiężnej walki z bezwzględną drogą i stanem technicznym 30-letniej ciężarówki.
Wyprawę nagrodzono KOLOSEM 2006 w kategorii Podróże.

 

CANNING STOCK ROUTE EXPEDITION 2005
Prezentacja z narracją: 40’
Realizacja:
Jakub Postrzygacz

 

Nikt wcześniej w historii nie pokonał rowerem najdłuższego szlaku terenowego świata, Canning Stock Route, bez wsparcia z zewnątrz, do czasu aż zmierzył się z nim Jakub Postrzygacz.

Niewiarygodną wyprawę rozpoczął w osadzie Halls Creek na północy Australii. Stąd skierował się na południowy zachód, przecinając Pustynię Tanami, Pustynię Gibsona oraz Wielką i Małą Pustynię Piaszczystą. Po 33 dniach samotności i ponad 2100 przejechanych kilometrów dotarł do końca szlaku w miejscowości Wiluna, na przeciwległym krańcu kontynentu.
KOLOS 2005 w kategorii Wyczyn Roku.

 

 

 

 

 

 

 
    AKTUALNOŚCI
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
       motto
     geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 WWW.KOLOSY.PL >> SPE - Program © 1999-2007 MART